Kamu sektöründe X ve Y kuşaklarının örgütsel iletişim değerleri üzerine bir araştırma
A research on organizational communication assessments of generations X and Y in the public sector
- Tez No: 669470
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TOLGA ŞENTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Medya Ve İletişim Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu araştırma ile kamu kurumlarında çalışan X ve Y kuşağı kapsamında yer alan idari personelinin Örgütsel İletişim açısından iletişim becerilerini geliştirmelerini sağlayacak stratejileri oluşturmalarına imkân veren ve kurumsal ve bireysel performans iletişim becerilerini içeren bir model oluşturulması amaçlanmaktadır. Kamu sektöründe 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu'na tabi idari personel araştırmanın evrenini oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemi İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi idari personelinden meydana gelmektedir. 221 katılımcının dâhil olduğu araştırmada iletişim, yönetsel liderlik, çalışma faaliyetlerine etki, değişimin kabulü, örgütsel güven, uyum ve birlikte çalışma, değişim sürecinde aktif katılım, değişime açıklık, kurumsal iletişim, sosyal ödüller ile memnuniyet, içsel ödüller ile memnuniyet şeklindeki değişkenlere faktör analizi uygunluk testi yapılmış iç tutarlılık sağlanmıştır. 65 ifadeden oluşan örgütsel iletişim önermeleri Cronbach Alfa değeri sırasıyla 77, 92, 82, 70, 79, 92, 83, 82, 82, 92, 90 şeklindedir. Araştırmanın bulgularını IBM Statistical Package for the Social Sciences (SPSS) 23.0 yazılımı ile analiz edilmiş ve 11 alt ölçekten sadece Değişime Aktif Katılıma yönelik olan alt ölçek toplam puanlarında bağımsız gruplar t-testi kullanılarak yapılan karşılaştırmada Y kuşağı katılımcılarının lehine istatistiksel açıdan anlamlı bir farklılık saptanmıştır. X ve Y kuşağı katılımcılarının diğer alt ölçek puan ortalamaları arasında ise istatistiksel açıdan anlamlı fark bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
This research aims to create a model that enables administrative personnel belonging to the generations X and Y in public institutions to develop strategies which provide them with communication skills in terms of organizational communication. The intended model also involves a development with respect to institutional as well as individual communicative performance skills of the administrative personnel. The research population consists of administrative personnel in the public sector who are subject to Civil Servants Law No. 657. The sample of the study covers the administrative staff of İzmir Kâtip Çelebi University. In the study, which included 221 participants, factor analysis conformity test is applied to variables such as communication, managerial leadership, impact on work activities, acceptance of change, organizational trust, harmony and collaboration, active participation in change process, openness to change, corporate communication, satisfaction with social rewards, and satisfaction with internal rewards. In the test procedure, internal consistency is achieved. The Cronbach Alpha value of organizational communication propositions consisting of 65 statements is 77, 92, 82, 70, 79, 92, 83, 82, 82, 92, 90, respectively. The findings of the study were analyzed with IBM Statistical Package for the Social Sciences (SPSS) 23.0 software, and a statistically significant difference was found in favor of Generation Y participants only in the comparison made using the independent groups t-test for the subscale total scores of Active Participation in Change Process among 11 subscales. No statistically significant difference was found between other subscale score averages of the X and Y generation participants.