Otolog hematopoetik kök hücre nakli yapılan yeni tanı multipl myelom hastalarında nakil sonrası erken granülosit koloni stimülan faktör uygulamasının engraftman ile ilişkisi
A relationship of EARLY granulocyte colony stimulating factor application with engraftment after transplantation for new diagnosis multiple myeloma patients with autologos hematopoetic stem cell transplantation
- Tez No: 669558
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUZAFFER KEKLİK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Hematoloji, Hematology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Amaç: Multipl Myelom (MM), kemik iliğinde ve daha nadiren ekstramedüller bölgelerde B lenfositlerin ve plazma hücrelerinin çoğalması ve birikmesi ile karakterize bir klonal B hücresi hastalığıdır. İndüksiyon tedavisi, ardından yüksek dozda melfalan ve otolog hematopoetik kök hücre transplantasyonu (OKHN), nakle uygun MM hastaları için standart tedavidir. OKHN'yi takiben rutin granülosit koloni uyarıcı faktör (G-CSF) uygulamasının, hematopoetik iyileşmeyi hızlandırdığı ve hastanede kalma süresini kısalttığına dair veriler olmakla birlikte; febril nötropeni ve enfeksiyonlar üzerine etkisine dair kesin görüş birliği yoktur. Nakil sonrası G-CSF uygulaması için en uygun zaman konusunda da fikir birliği yoktur. Bu çalışmanın amacı; erken G-CSF ve geç G-CSF uygulamasının engraftman süresine, enfeksiyon gelişme oranına ve hospitalizasyon süresine etkisini araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmada Erciyes Üniversitesi Şahinur Dedeman Kök Hücre Nakli ve Tedavi Merkezi'nde 2015-2020 yılları arasında OKHN yapılan 70 Multipl Myelom hastasının dosyası retrospektif olarak incelendi. Çalışmaya 40-65 yaş arası indüksiyon kemoterapisi sonrası yanıt değerlendirmede tam yanıt veya çok iyi kısmi yanıt olan, ilk kez OKHN yapılan ve hazırlık rejimi olarak yük doz melfelan (200 mg/m²) alan hastalar dahil edildi. OKHN sonrası +1. gün G-SCF ve +5. gün G-CSF yapılan 35'er kişilik 2 grup oluşturuldu. Hastaların yaş, boy, vücut kitle indeksi, ek hastalıkları dosyalardan kaydedildi. Hastalar Durie-Salmon ve Uluslararası Evreleme Sistemi (ISS)'ne göre evrelendirildi. Hastaların OKHN öncesi aldıkları kemoterapi rejimleri, profilaksiler kaydedildi. Her iki grubun OKHN sonrası nötrofil ve trombosit engraftman süreleri, enfeksiyon gelişme oranları, taburcu edilme süreleri karşılaştırıldı. İstatistiksel analiz için“SPSS for Windows 25.0”paket programı kullanıldı. Bulgular: İncelenen 70 MM hastasının 26 (%37,1)'i kadın, 44 (%62,9)'u erkek olup yaş ortalamaları 55,3 (±5,3) idi. Hastaların vücut kitle indeksi (VKİ) ortalaması 29, 6' idi. Hastaların %57,1'inde herhangi bir ek hastalık yoktu. En fazla bulunan ek hastalık ise %21,4 ile hipertansiyondu. Hastalar arasında 11 (%15,7) kişide birden fazla ek hastalık bulunmaktaydı. Hastaların tanı aşamasındaki monoklonalite tipleri %32,9'u IgG kappa, %20'si IgG lambda, %14'ü kappa, %12,9'u IgA kappa, %10'u lambda hafif zincir, %5,7 'si IgA lambda, %4,3'ü nonsekretuar idi. Durie-Salmon Evreleme Sistemi'ne göre %78,6 'sı 3A, %11,4'ü 3B, %2,9'u 2A, %7,3'ü 1A; Uluslararası Evreleme Sistemi'ne göre ise %74,3'ü Evre 1, %18,6'i Evre 2, %7,1'i Evre 3 olarak değerlendirildi. İndüksiyon tedavisi olarak alınan kemoterapi rejiminin %54,3 ile en çok vinkristin-doksorubusin-deksametazon (VAD) + bortezomib-siklofosfamid-deksametazon (VCD), ikinci sırada %32,9 ile tek başına VCD protokolü olduğu görüldü. Hastaların indüksiyon kemoterapisi sonrası yanıt durumu %60'ı Tam Tanıt (TY-CR), %40'ı Çok İyi Kısmi Yanıt (ÇİKY-VGPR) olarak değerlendirildi. Hastaların ortalama nötrofil (500/µl) ve trombosit (20000/µl) engraftman günleri sırasıyla 10,8±1,5 ve 12,1±2,2 gündü. Hastaların ortalama taburculuk süreleri 15,9±4,7 gündü. +1. günde G-CSF yapılan hastaların nötrofil engraftman günü 9,9±1,0 ve trombosit engraftman günü 10,9±1,8, taburculuk süresi 14,5±3,7 gün, +5. günde G-CSF yapılan hastaların nötrofil engraftman günü 11,6±1,4 ve trombosit engraftman günü 13,2±2,0, taburculuk süresi de 17,4±5,2 gün olarak tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Objective: Multiple Myeloma (MM) is a clonal B cell disease characterized by the proliferation and accumulation of B lymphocytes and plasma cells in the bone marrow and more rarely in the extramedullary regions. Induction therapy followed by high-dose melphalan and autologous hematopoietic stem cell transplantation (AHSCT) is the standard treatment for MM patients eligible for transplant. Although there are data showing that routine granulocyte colony-stimulating factor (G-CSF) application following AHSCT accelerates hematopoietic recovery and shortens the duration of hospital stay; There is no clear consensus regarding its effect on febrile neutropenia and infections. There is also no consensus on the best time for G-CSF application after transplantation. The aim of this study is to investigate the effect of early G-CSF and late G-CSF administration on engraftment time, infection rate and hospitalization time. Materials and Methods: In this study, the files of 70 Multiple Myeloma patients who underwent AHSCT in Erciyes University Şahinur Dedeman Stem Cell Transplantation and Treatment Center between 2015-2020 were retrospectively analyzed. Patients aged 40-65 years who had a complete response or very good partial response after induction chemotherapy, who underwent AHSCT for the first time and who received load dose melphalan (200 mg/m²) as a preparation regimen were included in the study. After AHSCT, 2 groups of 35 people were formed who underwent +1st day G-SCF and +5th day G-CSF. Age, height, Body Mass Index and additional diseases of the patients were recorded from the files. The patients were staged according to Durie-Salmon and the International Staging System (ISS). The chemotherapy regimens and prophylaxis that the patients took before the AHSCT were recorded. Neutrophil and thrombocyte engraftment times, infection development rates, and discharge times were compared in both groups.“SPSS for Windows 25.0”package program was used for statistical analysis. Results: Of the 70 MM patients examined, 26 (37,1%) were female and 44 (62,9%) were male and their mean age was 55,3 (± 5,3). The mean Body Mass Index (BMI) of the patients was 29,6. There was no additional disease in 57,1% of the patients. The most common additional disease was hypertension with 21,4%. Among the patients, 11 (15.7%) patients had more than one additional disease. The monoclonality types of the patients at the stage of diagnosis 32,9% IgG kappa, 20% IgG lambda, 14% kappa, 12,9% IgA kappa, 10% lambda light chain, 5,7% IgA lambda, 4,3% of them were nonsecretory. According to the Durie-Salmon staging system, 78,6% was 3A, 11,4% 3B, 2,9% 2A, 7,3% 1A; According to the International Staging System, 74,3% were evaluated as Stage 1, 18,6% as Stage 2, 7,1% as Stage 3. The chemotherapy regimen taken as induction therapy was mostly vincristine-doxorubucin-dexamethasone (VAD) + bortezomib-cyclophosphamide-dexamethasone (VCD) with 54,3%, followed by VCD alone with 32,9%. Response status of the patients after induction chemotherapy was evaluated as 60% Complete Response (CR) and 40% as Very Good Partial Response (VGPR). The mean neutrophil (500 / µl) and thrombocyte (20000 / µl) engraftment days of the patients were 10,8 ± 1,5 and 12,1 ± 2,2 day, respectively. Time to hospital discharge of the patients was 15,9 ± 4,7 day. Neutrophil engraftment day of the patients who received G-CSF on the 1th day was 9,9 ± 1,0 and thrombocyte engraftment day was 10,9 ± 1,8 and time to hospital discharge was 14,5 ± 3,7 day. Neutrophil engraftment day of the patients who received G-CSF on the 5th day was 11,6 ± 1,4, the thrombocyte engraftment day was 13,2 ± 2,0 and time to hospital discharge was 17,4 ± 5,2.