Fetal anomalilerde MRG bulguları
MRG findings of fetal anomalies
  1. Tez No: 669557
  2. Yazar: EZGİ MEZGİTLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜREYYA BURCU GÖRKEM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Amaç: Bu çalışmada herhangi bir klinik endikasyon nedeniyle fetal Manyetik Rezonans Görüntüleme (MRG) inceleme yapılan hastalardaki bulgular retrospektif olarak prenatal Ultrasonografi (USG) tetkikleri ile karşılaştırıldı ve fetal MRG'nin tanısal gücü değerlendirildi. Materyal ve Metod: 2013-2018 yılları arasında prenatal US'de anormal bulgular saptananarak Erciyes Üniversitesi Radyoloji Ana Bilim Dalında fetal MRG tetkiki yapılan 460 hasta (yaş aralığı 16-46 yıl, yaş ortalaması: 28,7±5,9 yıl) retrospektif olarak PACS (Sectra Workstation IDS7) sisteminden taranmıştır. Hastalarda nefes tutturularak görüntüler elde olundu. MRG için sedasyon ve kontrast madde kullanılmadı. Fetal MRG protokolü: 1.5T MR cihazında, 3 planda (aksiyel, koronal ve sagittal) T2A HASTE (Half-Fourier acquisition single-shot turbo spin-echo), T1-A FLASH (fast low angle shot magnetic resonance imaging), T2-A TruFISP (true fast imaging with steady-state precession) ve DAG görüntüler elde olunmuştur. Bulgular: 460 hastada saptanan 371 anormal bulgunun 239'u (% 65) santral sinir sistemi patolojileri, 85'i (%22,5) santral sinir sistemi dışı fetal bölgeler (baş-boyun, toraks, abdomen, ekstremite anomalileri) ve 47'si (%12,5) fetüs dışı (amniyon mayi, plasenta, umbilikal kord anomalileri) oluşmaktaydı. 89'u Fetal MRG' de normal olarak raporlandı. Prenatal USG'de izlenen ve izlenmeyen bulgular fetal MRG ile karşılaştırıldığında MRG'nin sensitivitesi %82, spesifitesi %72 olarak bulundu. Kappa 0,19 hesaplandı.
Özet (Çeviri)
Aim: Our aim is to show the diagnostic ability of the fetal Magnetic Resonance Imaging (MRI) by comparing the abnormal findings with the prenatal Ultrasonography (US) findings retrospectively from our archive. Materials and Methods: Between 2013 and 2018, 460 patients (age range 16-46 years, mean age: 28.7 ± 5.9 years) who were diagnosed with abnormal findings in prenatal US and had fetal MRI examination in Erciyes University Radiology Department were retrospectively scanned from PACS (Sectra Workstation IDS7) system. Images were obtained by holding the breath in the patients. Sedation and contrast material were not used for MRI. Fetal MRI protocol: In 1.5T MR device, 3 planes (axial, coronal and sagittal) T2A HASTE (Half-Fourier acquisition single-shot turbo spin-echo), T1-A FLASH (fast low angle shot magnetic resonance imaging), T2-A TruFISP (true fast imaging with steady-state precession) and DAG images have been obtained. Results: Of the 371 abnormal findings detected in 460 patients, 239 (65%) were central nervous system pathologies, 85 (22.5%) were non-central nervous system fetal regions (head-neck, thorax, abdomen, extremity anomalies) and 47 (12.5%) extra-fetal (amniotic fluid, placenta, umbilical cord anomalies). 89 of them were reported as normal in Fetal MRG. In prenatal US, when detected and undetected findings were compared with FETAL MRI, the sensitivity and specificity of MRI were found to be 82% and 72%. Kappa 0,19 calculated.