COVİD-19 pandemisi sürecinde bir pandemi hastanesindeki Aile hekimliği polikliniğine başvuran hastaların sosyodemografik ve klinik özelliklerinin bir önceki yılın aynı dönemi ile karşılaştırılması
Comparison of sociodemographic and clinical characteristics of the patients admitted to the family medicine clinic in a pandemic hospital before and after the COVID-19
  1. Tez No: 669634
  2. Yazar: FEHMİ ALİBEKİROĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HABİBE İNCİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Giriş: Aile hekimi, tıbbi yardım arayan bireylere geniş ölçekli bakım sağlama görevini toplumun mevcut potansiyellerine göre doğrudan veya diğer sağlık çalışanlarıyla birlikte yerine getiren hekimdir. Aralık 2019 tarihinde Çin'in Wuhan kentinde sebebi belli olmayan zatürre olgularıyla alakalı olarak Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) bilgilendirildi. Bunun üzerine, DSÖ, başlangıçta“uluslararası boyutta halk sağlığı acil durumu”olarak sınıflandırdığı bu durumu 11 Mart 2020'de pandemi olarak duyurdu. Çalışmamızda Karabük Eğitim ve Araştırma hastanesindeki aile hekimliği polikliniğine başvuran hastaların pandemi ilanı öncesi ve sonrasındaki dönemde sosyodemografik ve klinik özelliklerinin karşılaştırılmasını amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda Karabük Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği Polikliniğine 15 Mart-15 Eylül 2019 ile 15 Mart-15 Eylül 2020 tarihleri arasında başvuran hastaların verileri retrospektif olarak incelendi. Verilerin analizi SPSS 21.0 versiyonu ve ki-kare testi kullanılarak yapıldı.
Özet (Çeviri)
Comparison of Sociodemographic and Clinical Characteristics of the Patients Admitted to the Family Medicine Clinic in a Pandemic Hospital Before and After the Covid-19 Introduction: A family physician is a doctor who directly or indirectly (with other medical workers) performs the task of providing large-scale care depending on the current potential of society to individuals seeking medical help. In December 2019, World Health Organization (WHO) was informed about pneumonia cases, the cause of which is unclear, in Wuhan, China. Initially, WHO announced the outbreak of COVID-19 as an“international public health emergency”, and classified it as a pandemic on the 11th of March 2020 . In our study, we aimed to compare the sociodemographic and clinical characteristics of patients who admitted to the family medicine clinic in Karabük Educational and Research Hospital before and after the announcement of the pandemic. Materials and Methods: In our study data have been retrospectively analyzed related to the patients admitted to Family Medicine Clinic at Karabük Educational and Research Hospital during the periods of the 15th of March – the 15th of September 2019 and the 15th of March- the 15th of September 2020. Data analysis is performed using SPSS 21.0 version and chi-square test.