Diyabetik hasta profilimiz ve hemoglobin A1c ile hemogram testindeki inflamatuar belirteçlerin ilişkisi
Our diabetic patient profile and the relationship between hemoglobin A1c levels and inflammatory markers in the hemogram test
- Tez No: 669635
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURHAYAT ÖZKAN SEVENCAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Amaç: Bu tez çalışmasında, hastanemize başvuran, diyabet tanısı olan ve diyabet ilaç raporu düzenlenmiş hasta verilerini incelemeyi amaçladık. Hastaların demografik özellikleri, diyabete eşlik eden hastalıklar, kullandıkları ilaçlar, glikolize hemoglobin A1c (HbA1c) düzeyleri ve bazı kan parametreleri retrospektif olarak değerlendirildi. HbA1c düzeyi ile inflamatuar parametreler olan nötrofil/lenfosit oranı (NLR), platelet/lenfosit oranı (PLR), ortalama platelet hacmi (MPV) ve eritrosit dağılım genişliği (RDW) arasında ilişki olup olmadığı değerlendirilerek, HbA1c ölçümüne göre daha basit ve maliyet etkin olan bu parametrelerin prediktif bir tanı testi olarak kullanılıp kullanılamayacağı araştırıldı. Gereç ve Yöntem: Karabük Üniversitesi Tıp Fakültesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi iç hastalıkları ve aile hekimliği polikliniklerine 01.01.2019-31.03.2020 tarihleri arasında başvuran 2.252 diyabetik hasta verisi retrospektif olarak incelendi. Hasta seçimi, hastane otomasyon sistemi üzerinden Uluslararası Hastalık Sınıflandırması (ICD-10-İnternational Classification of Disease) kodları taranarak yapıldı. ICD-10 kodlamasına göre DM tanı kodu olan E10.0-E10.9, E11.0-E11.9 ile arama işlemi yapılarak tespit edildi Hastaların yaş ve cinsiyet gibi sosyo-demografik özellikleri, varsa ko-morbiditide durumu, diyabet tipi, almış oldukları tedavi tipleri; HbA1c, NLR, PLR, RDW, MPV incelendi. Diyabetik hasta verileri karşılaştırmalarında elde edilen sonuçlar yüzde (%) olarak ifade edildi. İnflamatuar parametreler için kestirim değeri belirlemede tanı tarama testleri olan duyarlılık, özgüllük, pozitif kestirim değeri (PPD), negatif kestirim değeri (NPD) ve ROC Curve analizi ile yapıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: In this thesis, we aimed to examine the data of patients who applied to our hospital, who were diagnosed with diabetes and whose diabetes medication report was issued. The demographic characteristics of the patients, diseases accompanying diabetes, the drugs they used, glycated hemoglobin A1c (HbA1c) levels and some blood parameters were evaluated retrospectively. By evaluating whether there is a relationship between HbA1c level and inflammatory parameters such as neutrophil / lymphocyte ratio (NLR), platelet / lymphocyte ratio (PLR), mean platelet volume (MPV) and erythrocyte distribution width (RDW), it is simpler and more cost-effective than HbA1c measurement. Whether these parameters can be used as a predictive diagnostic test was investigated. Materials and Method: Data of 2,252 diabetic patients admitted to the internal diseases and family medicine outpatient clinics of Karabük University Faculty of Medicine Training and Research Hospital between 01.01.2019 and 31.03.2020 were retrospectively analyzed. Patient selection was made by scanning the International Classification of Disease codes via the hospital automation system. According to the ICD-10 coding, the DM diagnosis code E10.0-E10.9 was detected by searching with E11.0-E11.9. Sociodemographic characteristics of the patients such as age and gender, condition of comorbidity, if any, type of diabetes, treatment types they received; HbA1c, NLR, PLR, RDW, MPV parameters were examined. The results obtained in the diabetic patient data comparisons were expressed as a percentage (%). In determining the predictive value for inflammatory parameters, diagnostic screening tests were performed using sensitivity, specificity, positive predictive value (PPV), negative predictive value (NPD) and ROC Curve analysis.