Yüzeyel mesane tümörlü hastalarda dinamik tiyol/disülfit homeostazının değerlendirilmesi
Evaluation of dynamic thiol / disulfide homeostasis in patients with superficial bladder tumor
- Tez No: 669636
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZER BARAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Yüzeyel Mesane Tümörlü Hastalarda Dinamik Tiyol/Disülfit Homeostazının Değerlendirilmesi Amaç: Mesane kanserinde artmış oksidatif stres ve antioksidan mekanizma arasındaki ilişki bilinmektedir. Bu araştırmadaki amaç mesane kanseri hastalarındaki yeni bir oksidatif stres belirteci olan tiyol-disülfit dengesinin değerlendirilmesidir. Bu amaçla yüzeyel mesane tümörü gelişimi ile nativ tiyol, totaltiyol, dinamik disülfit düzeyleri arasındaki ilişki araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Karabük Üniversitesi Karabük Eğitim ve Araştırma Hastanesi Üroloji Ana Bilim Dalı'nda Şubat-Kasım 2020 tarihleri arasında primer mesane kanseri sebebiyle TUR Mesane operasyonu yapılan ve yüzeyel mesane kanseri tanısı almış 53 hasta ve gönüllü olarak sağlıklı 60 kişi çalışmaya dahil edildi. Plazma nativ tiyol, total tiyol, disülfit seviyeleri ölçüldü ve karşılaştırıldı. Bulgular: Nativ tiyol (kontrol 386,96 ±135,00 μmol/L, hasta 226,02 ±143,83 μmol/L, p < 0.05), total tiyol (kontrol 412,21 ±132,15 μmol/L, hasta 551,01 ±223,00 μmol/L, p =0,07) ve Disülfit (kontrol 12,62 ±6,88 μmol/, hasta 162,49 ±105,31 μmol/L, p = 0,001) değerleri açısından gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı fark izlendi. Mesane kanseri tanılı grupta yaptığımız subgrup çalışmasında, low grade tanılı hasta grubunda nativ tiyol değerleri 255,870 μmol/L ve high grade tanılı grupta ise 169,420 μmol/L izlendi.
Özet (Çeviri)
Evaluation of Dynamic Thiol / Disulfide Homeostasis in Patients with Superficial Bladder Tumors Objective: The relationship between increased oxidative stress and antioxidant mechanism in bladder cancer is known. The aim of this study is to evaluate the thiol-disulfide balance, which is a new oxidative stress marker in bladder cancer patients. For this purpose, it was aimed to investigate the relationship between superficial bladder tumor development and native thiol, totalthiol, dynamic disulfide levels. Materials and Methods: 53 patients who underwent TUR Bladder operation due to primary bladder cancer between February and November 2020 at the Department of Urology at Karabük University Karabük Training and Research Hospital and who were diagnosed with superficial bladder cancer and 60 voluntarily healthy people were included in the study. Plasma native thiol, total thiol, disulfide levels were measured and compared.