Bankacılık sektöründe performansa etkisi açısından iş tatmini: Bir kamu bankası iş tatmini araştırması
Job satisfaction in terms of impact on performance in the banking sector: A public bank job satisfaction research
  1. Tez No: 669652
  2. Yazar: BETÜL GÜL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SİBEL BİLGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bankacılık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bankacılık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Günümüzde insan kaynakları yönetim anlayışına verilen önem giderek artmaktadır. Tüm işletmelerde olduğu gibi bankacılık sektöründe de yoğun rekabet olması sermaye sahiplerini verimlilik arttırarak karlılık ve uzun vadeli sürdürülebilir büyüme konularında banka içi kaynakların kullanılmasında etkinliğe gidilmesi fikrine yönlendirmiştir. Bankacılık sektörü gibi, hizmet sektörlerinde sunulan hizmetin kalitesi açısından çalışan performansını arttırmak için çalışanların iş tatmini oldukça önemlidir. Bankaların uzun vadeli hedeflerine ulaşabilmesi ve sürdürülebilir büyüme hedeflerine ulaşmada çalışanın etkinliğini arttırmanın etkisi oldukça önemlidir. Bu araştırmada iş tatmini ve performans kavramlarına ilişkin literatür incelenmiş kavramsal ve kuramsal olarak ele alınmıştır. Bankacılık sektöründe hizmet sunan operasyonel işlemlerde görev yapan çalışanların iş tatmin düzeyi hakkında bilgi sahibi olunmuş, iş tatminini etkileyen unsurlar hakkında genel memnuniyet düzeyleri ve farklı kişi gruplarının iş tatmini arasında ne gibi farklılıklar olduğu gözlenmiştir. Performansa etkisi açısından iş tatmin düzeylerini ve iş tatminini etkileyen faktörlerin farklı gruplar tarafından nasıl algılandığına ilişkin anket yöntemiyle toplanan veriler operasyonel işlemlerde çalışan 224 katılımcının katkılarıyla elde edilmiştir. Elde edilen veriler SPSS programı aracılığıyla incelenmiş, tespit edilen bulgulara yönelik sonuç ve öneriler sunulmuştur. Araştırma sonuçlarına göre iş tatminini etkileyen unsurlar arasında genel memnuniyet düzeyinin düşük olduğu ve farklı demografik özelliklere, görevin getirdiği özelliklere göre belirlenen gruplar arasında memnuniyet düzeylerinin farklılık gösterdiği saptanmıştır. İş tatmin düzeyini arttırmaya yönelik bazı öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Today, the importance of human resources management approach is increasing. As in all businesses, the intense competition in the banking sector gives importance to efficiency in the use of in-house resources in terms of profitability and long-term sustainable growth by increasing the productivity of capital owners. The job satisfaction of the employees is very important in order to increase the performance of the personnel in terms of the quality of the service provided in the service sectors as in the banking sector. The effect of increasing the efficiency of the staff in achieving the long-term goals of banks and sustainable growth goals is very important. In this research, the literature on the concepts of job satisfaction and performance has been examined conceptually and theoretically. Information on the level of job satisfaction of the personnel working in operational transactions providing services in the banking sector was learned, and the differences between the general satisfaction levels of the factors affecting job satisfaction and the job satisfaction of different groups of people were observed. The data collected by the survey method on how the factors affecting job satisfaction levels and job satisfaction in terms of their effect on performance are perceived by different groups were obtained with the contributions of 224 participants working in operational processes. The data obtained were analyzed through the SPSS program, and results and recommendations were presented for the findings. According to the results of the research, it was determined that among the factors affecting job satisfaction, the level of overall satisfaction is low, and that the satisfaction levels differ between the groups determined according to different demographic characteristics and the characteristics of the task. Some suggestions have been made to increase the level of job satisfaction.