Kamu ve özel hastanelerde çalışan sağlık personelinin mobbing düzeylerinin incelenmesi ve karşılaştırılması (Erzurum ili örneği)
Investigation and comparison of mobbing levels of health staff working in public and private hospitals
  1. Tez No: 669653
  2. Yazar: YASEMİN KAPLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİH DEĞİRMENCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Mobbing; doğrudan veya dolaylı olarak, planlı, bilinçli, güdülenmiş olan saldırgan davranışları ifade eden bir kavramdır. Mobbing; örgütlerde ayrımcılık, yıldırma, korkutma, ihmal, sömürü, istismar, bencillik, işkence, eziyet, şiddet, baskı, saldırganlık, hakaret, küfür, bedensel ve cinsel taciz, görev ve yetkinin kötüye kullanımı, dedikodu ve bağnazlık gibi etik dışı davranışlarla kendini gösterir. Mobbing, örgüt verimliliğini ve işleyişini bozan temel nedenlerden biridir. Oldukça zorlu bir süreç olması ve iz bırakmasının yanında sosyal ilişkileri bozması ve iletişim yeterliliğini azaltması bakımından da mobbing üzerinde önemle durulan bir konu haline gelmiştir. Sağlık sektörü mobbing davranışına en çok görüldüğü sektörlerin başında gelmektedir. Genel olarak sağlık sektörü toplumun her kesimini ilgilendiren bir hizmet sektörüdür. Bu araştırmada hem kamu hem de özel sağlık kurumlarında maruz kalınan mobbing araştırılmaktadır. Araştırmada, özel ve kamu kurumu karşılaştırılıp incelemeye dahil edilerek araştırmanın geniş bir alana yayılması amaçlanmıştır. Kamu hastanesi ve özel hastanede çalışan personellerin iş yerlerinde mobbinge maruz kalma düzeyi ve sıklığı ile bu durumun, iş yaşamları üzerindeki etkisini incelemeye yönelik olan bu araştırmada nicel yöntemler kullanılmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen bulguların, mobbing eyleminin ortaya çıkardığı sorunların boyutlarının tespitinde ve çözümünde yol göstereceği umulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Mobbing; it is a concept that expresses planned, conscious, motivated aggressive behaviors directly or indirectly. Mobbing; shows itself with unethical behaviors such as discrimination, intimidation, intimidation, neglect, exploitation, abuse, selfishness, torture, torture, violence, oppression, aggression, insult, abuse, physical and sexual abuse, abuse of duty and authority, gossip, and bigotry in organizations. Mobbing is one of the main reasons that disrupt the productivity and functioning of the organization. In addition to being a very challenging process and leaving a mark, mobbing has become an important issue in terms of disrupting social relations and reducing communication competence. The health sector is one of the sectors where mobbing behavior is seen most. In general, the health sector is a service sector that concerns all segments of the society. In this study, mobbing is investigated in both public and private health institutions. In this research, private and public institutions were compared and included in the study to spread the research to a wide area. Quantitative methods were used in this study to examine the level and frequency of mobbing exposure in the workplace of physicians working in public and private hospitals and the effect of this situation on work lives. It is hoped that the findings obtained as a result of the research will guide the determination and solution of the problems caused by the mobbing action.