Çok yollu iletişim kanal parametrelerinin kestirim yöntemleri
Estimation algorithms of the parameter of a multipath chanel
- Tez No: 66973
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ GANGAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
ÖZET Çok Yollu İletişim Kanal Parametrelerinin Kestirim Yöntemleri İletişim sistemlerinde, vericiden gönderilen işaret, farklı özellikteki madde sınırları ile karşılaşıp bu maddelerden yansıdığı için çok yollu yayılım meydana gelmektedir. İletişim ortamının saçılım özelliğinden dolayı işaret sürekli olarak dağılmaktadır. Bu iletişim olayı istenmeyen bir durumdur. Bu tezde, doğrusal zamanla değişmeyen çok yollu iletişim kanalı için yeni bir parametre kestirim yöntemi geliştirilmiştir. Geliştirilen yöntem iki aşamadan oluşmaktadır. İlk aşamada, gecikme süreleri ve yol sayısı uyumlu süzgeçleme tekniği ile doğru olarak kestirilmektedir. İkinci aşamada, herbir yolun zayıflama katsayıları doğrusal en küçük kareler kestirim yöntemi kullanılarak kestirilmektedir. Yöntemin performansı, çeşitli gürültü seviyelerinde ve zaman-band genişliği çarpımı değerlerinde incelenmiş ve değerler diğer mevcut olan yöntemlerle karşılaştırılmıştır. Elde edilen sonuçlar, geliştirilen yöntemin doğruluğunu ve artan performansa sahip olduğunu göstermiştir. Anahtar kelimeler Çok Yollu İletişim Kanalı, Parametre Kestirme, Doğrusal Zamanla Değişmeyen Kanal, Uyumlu Süzgeçleme, Doğrusal En Küçük Kareler Yöntemi, Zaman-Band Genişliği Çarpımı V
Özet (Çeviri)
SUMMARY Estimation Algorithms of the Parameter of a Multipath Chanel Multipath signal propagation in communication media occurs when a transmitted signal encounters boundearies between materials of different properties and reflects from them, and also when the signal continuously disperses due to the scattering properties of a propagation medium. The multipath phenomenon is in general undesirabel. In this thesis, a new parameter estimation method for linear time-invariant multipath communication chanel is presented. The presented method is two-stage. İn the first stage, time delays and the number of paths are accurately estimated by matched filtering technique. In the second stage, the attenuation coefficents of each paht are estimated by a linear least- squares estimation algorithm. The performance of the presented method is evaluated for different levels of noise and Time-Bandwidht Product and compared to those of the other existing techniques. The results indicate the accuracy and the usefulness of the presented method. Key words Multipath Communication Chanel, Parameter Estimation, Linear Time Invariant Chanel, Matched Filtering, Linear Least-Squares Algorithm, Time-Bandwidht Product VI