Batı Karadeniz Bölgesi için ketane hacım tablosunun düzenlenmesi
Construction of chestnut stem volume table for Blacksea Region
  1. Tez No: 66972
  2. Yazar: MURAT ÖZCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİKRET KAPUCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
ÖZET Bu çalışmada Batı Karadeniz Bölgesi için Kestane Gövde Hacim Tablosunun düzenlenmesi amaçlanmıştır. Hacim tablosunu düzenleyebilmek amacıyla toplam 230 örnek ağaçta ölçüm yapılmıştır. Örnek ağaçlar, Batı Karadeniz'i içine alan Akçakoca, Bartın, Cide ve Türkeli Ormanlarından sağlanmıştır. Örnek ağaçlar seksiyon yöntemine göre hacımlandırılmıştır. Tek-girişli Kestane Gövde Hacım Tablosunun düzenlenmesinde 6 ve çift-girişli hacim tablosunun düzenlenmesinde ise 15 hacım denklemi denenmiştir. Denklemler STATGRAF istatistik paket programından yararlanarak Çoğul Regresyon Analizi (Multiple Regression) ile dengelenmiştir. Ayrıca değişken sayısının fazla olduğu durumlarda ise yine aynı istatistik paket programının Adım Adım Regresyon (Stepwise Regression) bölümünden yararlanılmıştır. En iyi denklemin seçimi için dört ölçüt değer dikkate alınmıştır. Bu ölçütler; Denklemin Çoklu Belirtme Katsayısı (R2), Denklemin Varyansı (S2yx), Toplam Hata (%TM) ve Ortalama Hata (%OH) yüzde değerleridir. Ayrıca çift-girişli hacım tablosu oluşturulmasında boy değişkeni yerine yeni bir değişken olarak, Relaskop aletiyle ölçülmesi mümkün olan göğüs çapının yansına rastlayan boy kullanılmıştır. Daha sonra göğüs çapının yansına rastlayan boy değişkeni kullanılarak düzenlenen çift-girişli hacım tablosu ile ağaç boyu kullanılarak düzenlenen çift-girişli hacım tablosu ölçüt değerler incelenerek kıyaslanmıştır. Tek-girişli gövde hacım tablosunun oluşturulmasında 6 nolu (Hoffmann) denklem çift-girişli gövde hacim tablosunun oluşturulmasında ise 10 nolu (Logaritmic, Schumacher-Hall) denklem en iyi sonucu vermiştir. Daha sonra oluşturulan hacim tablosunun uygunluğu kontrol verileri yardımıyla test edilmiştir. Yapılan test sonucunda Kestane Hacım Tablosunun seçilen önem düzeyi ile uygun olduğu belirlenmiştir. Ayıca amanejman planlarından alman kestane hacım tabloları ile tarafımızdan düzenlenen hacım tablosunun karşılaştırması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, it is aimed that chestnut stem volume table is constructed to use for West Blacksea region. Total 230 sample trees were measured to be able to construct chestnut stem volume table. Sample trees were measured from chestnut forest of on the Akçakoca, Bartın, Cide and Türkeli Directors of forest district which are located west blacksea region of Turkey. Stem volumes were calculated by using section method. To construct single-entry stem volume table, six volume equations were experimented and fifty volume equations were experimented to construct double-entry stem volume table. These equations were experimented by using multiple regression analysis at the STATGRAF statistic package program on the computer. Besides, equations, have too many variables, were experimented by using stepwise regression analysis too. To be able to select the best equation, four parameters were considered. These parameters are Coefficient of multiple determination, Standard error of estimation, Total error and Average error respectively. In addition, to construct double-entry volume table the height of the stem equals one half of breast height (d.b.h.) that could be measured with Relascope was used instead of tree height. Then, constructed double-entry volume table with the height of the stem equals one half of breast height (d.b.h.) was compared with constructed double-entry volume table with tree height by examining parameters values. To construct single-entry stem volume table, sixth equation (Hoffmann) was selected as the best volume equation and tenth equation (Logaritmic, Schumacher-Hall) was selected to construct double-entry volume table as the best volume equation. Then, constructed volume table was tested and appropriateness of volume table was determined. However, single-entry stem volume tables obtained from management plans were compared with constructed single-entry stem volume table.