Adolesan idiyopatik skolyozda hibrit modifiye konveks rod tekniği ile posterior spinal füzyon uygulanan hastaların klinik ve radyolojik değerlendirilmesi
Clinical and radiological evaluation of patients in adolescent idiopatic scoliosis who was applied with hybrid modified convex rod technique and posterior spinal fusion
  1. Tez No: 670005
  2. Yazar: ALİ CAN KARAÇUHA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ATIF EROL AKSEKİLİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Çalışma Dizaynı: Adolesan idiyopatik skolyozda modifiye konveks rod tekniği ile posterior spinal füzyon uygulanan hastaların değerlendirildiği retrospektif bir çalışma Amaç: Adolesan idiyopatik skolyoz cerrahisinde uyguladığımız cerrahi teknik ve kullandığımız sublaminer bant implantının etkinliğini ve güvenilirliğini operasyon sonrası erken dönem ve minimum 2 yıllık takipte değerlendirmek Yöntem: Adolesan idiyopatik skolyozu olan 18 hastanın operasyon öncesi çekilen ayakta ön-arka ve yan radyografileri ile operasyon sonrası erken dönem ve minimum 2 yıllık takipte prospektif olarak toplanan verileri retrospektif olarak incelendi. Hastaların 13 ü kadın (%72) 5 i erkekti (%28). Bulgular: Hastaların ölçülen ana torasik eğrilik, torasik kifoz, lomber lordoz, apikal vertebral translasyon değerleri değerlendirildi. Yapılan cerrahi sonrası erken dönem ve minimum 2 yıllık takipte tüm hastalarda koronal plan düzelmesi sağlandı. Hiçbir hastada torasik hipokifoz gelişmedi ve hiçbir hastada lomber lordoz kaybı oluşmadı. Sonuç: Adolesan idiyopatik skolyoz tedavisinde konveks rod derotasyon manevrası kullanarak, eğrilik tepe noktasında sublaminer band implantı ile apikal vertebral translasyonu sağladığımız cerrahi yöntem erken dönemde ve minimum 2 yıllık takipte yeterli düzelmeyi sağladı. Bu konuda daha büyük hasta grupları ile daha uzun dönem sonuçlarına ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Study design: A retrospective study evaluating patients who underwent posterior spinal fusion with the modified convex rod technique in adolescent idiopathic scoliosis. Objective: To evaluate the efficacy and safety of the surgical technique we used and the sublaminar band implant we used in adolescent idiopathic scoliosis surgery in the early postoperative period and at a minimum of 2 years of follow-up. Method: Preoperative anteroposterior and lateral radiographs of 18 patients with adolescent idiopathic scoliosis and prospectively collected data in the early postoperative period and at a minimum of 2 years follow-up were analyzed retrospectively. Thirteen (72%) of the patients were female and five (28%) were male. Results: The measured main thoracic curvature, thoracic kyphosis, lumbar lordosis, apical vertebral translation values of the patients were evaluated. Coronal plane improvement was achieved in all patients in the early period and a minimum of 2 years of follow-up after the surgery. No patient developed thoracic hypokyphosis and no loss of lumbar lordosis occurred in any patient. Conclusion: In the treatment of adolescent idiopathic scoliosis, using a convex rod derotation maneuver and providing apical vertebral translation with sublaminar band implant at the apex of the curvature, the surgical method provided sufficient improvement in the early period and in a minimum of 2 years of follow-up. In this regard, longer-term results with larger patient groups are needed