Blok zincir teknolojisinin vergi hukuku açısından değerlendirilmesi
Evaluation of blockchain technology in terms of tax law
  1. Tez No: 670004
  2. Yazar: HÜDA CARDA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR BİYAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Maliye, Law, Finance
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu çalışmanın amacı dijitalleşme sürecinin getirdiği en son gelişmelerden biri olarak nitelenen blok zincir sisteminin vergi hukukuna etkisini ele almaktır. Çalışmada küreselleşme olgusuyla gerçekleşen sanayi devrimleri süreci ve tüm bu süreçlerin sonunda dijital para kavramı ile ortaya çıkan blok zincir teknolojisi anlatılmaktadır. Kripto paraların arkasındaki teknoloji olarak bilinen blok zincir kavramının teknik özellikleri detaylandırılmakta olup bu yeni teknolojinin hayat bulduğu alanlar açıklanmakta ve ülke örnekleriyle desteklenmektedir. Ayrıca çalışmada, çeşitli ülkeler tarafından vergileme alanında blok zincir teknolojisinin nasıl kullanıldığına yer verilerek Türk Vergi Hukukundaki usul ve esaslara nasıl yansıyabileceğine ilişkin olası öngörüler üzerinde durulmuştur. Çalışmanın sonucunda tespit edildiği üzere Türk Vergi Hukuku'nda birçok alanda değişiklik yapılması gerekmekte olup, bu teknolojiyle yeni müesseselerin varlığının ortaya çıkabilmesi muhtemel olmakla birlikte, yeni uygulamaların da hayata geçeceği söylenebilir. Kayıt dışı ekonomi ile etkin mücadele ve daha adil bir vergi düzenine de önemli katkılar sağlayacağı açık olan sistemin gelir dağılımında adalet ve kamuda şeffaf yönetime de imkan sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the impact of the blockchain system, which is described as one of the latest developments brought about by the digitalization process, on tax law. In the study, the process of industrial revolutions realized with the phenomenon of globalization and the block chain technology that emerged with the concept of digital money at the end of all these processes are explained. The technical features of the blockchain concept, known as the technology behind cryptocurrencies, are detailed, the areas where this new technology comes to life are explained and supported by country examples. In addition, the study emphasized how the blockchain technology is used in the field of taxation by various countries and possible predictions about how it can be reflected in the procedures and principles in Turkish Tax Law. As determined as a result of the study, changes in Turkish Tax Law are required in many areas, and although it is possible that the existence of new institutions will emerge with this technology, it can be said that new practices will also be implemented. It is thought that the system, which is clear that it will make important contributions to the effective fight against the informal economy and a fairer tax system, will also enable transparent management in the public sector.