Ticari vekil
Commercial representative
- Tez No: 670018
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DAĞLAR EKŞİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Antalya Bilim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu çalışma, ticari vekille ilgili doktrinde ve uygulamalarda tartışılan konuları inceleyip ticari vekiller hakkında genel bir çerçeve sunmayı amaçlamaktadır. Çalışmamızın kapsamı, Türk Borçlar Kanunu madde 551 ve devamı hükümlerinin değerlendirilmesidir. Doktrinde yapılan tartışmalar ile yüksek mahkeme içtihatları araştırılarak ticari vekile verilen yetkinin kapsamı ele alınmıştır. Çalışmanın ilk bölümünde, ticari vekilin kavramsal açıklaması ve yetkileri üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde ticari vekilin hak ve yükümlülükleri incelenmiştir. Üçüncü bölüm ise ticari vekillik kurumunun sona erme hükümlerinin incelenmesini içermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of our study is to point a general framework about commercial representetives out by examining the discussed issues in doctrine and implemention related to commercial representetives. Our study covers a consideration of regulations under Article 551 and cont. in Turkish Code of Obligation. Searching the discussions in doctrine and supreme court practices, the scope of authorization given to the commercial representetive has been evaluated. The first part of the study covers the notional definition of the commercial representative and his/her authorization. In the second part, the rights and obligations, which the commercial representative has, have been researched. In the third part, sunset provision in the act of commercial representation has been examined.