Ticari vekil
Commercial agent
  1. Tez No: 476012
  2. Yazar: OĞUZ YOLAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CUMHUR BOYACIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Ticari vekil, Türk Borçlar Kanunu m. 551'de düzenlenmiştir. Bu madde içerisinde ticari vekilin tanımı yapılmıştır. Tanımlamaya göre, ticari vekil, genel yetkili ve özel yetkili ticari vekil olarak ikiye ayrılır. Ticari vekil, sadece ticari işletmelere atanabilir. Ticari işletme niteliğinde olmayan işletmelere ticari vekil atanması mümkün değildir. Ticari vekilin atanması herhangi bir şekil şartına bağlanmamıştır. Dolayısıyla, ticari vekil açık veya zımni olarak atanabilir. Ticari vekil, ticari işletme sahibi ve onun kanuni temsilcisi veya ticari temsilci tarafından atanabilir. Ticari vekilin atanması, ticaret siciline tescil edilemez. Ancak, tescil ve ilan edilmiş ise, bu tescil hukuki sonuç doğurmaz. Ticari işletme sahibi ile ticari vekil arasındaki ilişki vekâlet, hizmet, ortaklık veya benzeri sözleşmeler olabilir Ticari vekillik yetkisi, ticari işletme sahibi ile vekil arasında temel ilişkisi olmasa dahi verilebilir. Temel ilişkinin olması halinde, ticari vekillik ilişkisi, temsil yetkisinin verilmesine neden olan temel ilişkiden bağımsızdır. Ayrıca ticari vekil, ticari işletmenin olağan işlemleri ile yetkili kılınmıştır. Ticari vekilin olağanüstü işlemleri yapabilmesi için, ticari işletme sahibi tarafından açıkça yetkilendirilmesi gerekir. Ticari işletme sahibi, ticari vekilin yetkilerini üçüncü kişilere duyurmuş olmak şartı ile sınırlandırabilir. Bu duyurunun usulüne uygun olarak yapılmış olması gerekir. TBK m. 552'de diğer tacir yardımcıları başlığı altında düzenlenen kişiler de ticari vekil olarak kabul edilir. TTK m. 371/7 ile anonim şirketlere sınırlı yetkili ticari vekil ve diğer tacir yardımcılarının atanması mümkün hale gelmiştir. Aynı düzenleme, limited şirketler için TTK m. 629/3'te öngörülmüştür. TBK m. 554'te ticari vekillik ilişkisinin sona ermesi düzenlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Commercial agent is regulated in Turkish Code of Obligations article 551. In this article, the definition of the commercial agent has been made. According to this definition, the commercial agent is divided into a general authority and a special authority commercial agent. The commercial agent can only be assigned to commercial enterprises. It is not possible to assign a commercial agent to enterprises that are not a commercial enterprise. The assignment of a commercial agent is not tied to any shape condition. Thus, a commercial agent can be explicitly or implicitly assigned. The commercial agent may be assigned by the commercial enterprise owner and his legal representative or commercial representative. The assignment of the commercial agent can not be registered in the trade registry. However, if it is registered and announced, this registration does not bear legal consequences. The relationship between a commercial enterprise owner and a commercial agent may be a agency contract , service contract, partnership contract or other similar contracts. The representation authority of commercial agent may be granted even if there is no fundamental relationship between the commercial enterprise owner and the commercial agent. In the case of a fundamental relationship, the representative authority of the commercial agent is independent from the fundamental relation which causes of the granting of this authority. Fundamental independent relationship that leads to the granting of representation authority. In addition, the commercial agent is authorized for the ordinary operations of the commercial enterprise. The commercial agent must be expressly authorized by the commercial enterprise owner to perform extraordinary operations. The commercial enterprise owner may limit the authorities of the commercial agent under the condition that the authorities of the commercial agent have been announced to third parties. This announcement must be made in accordance with the procedure. Persons who are regulated under the title“other merchant assistants”in Turkish Code of Obligation article 552 are deemed to be commercial agents. With Turkish Commercial Code article 371/7, it became possible to assign limited authorized commercial agent and other merchant assistants to joint stock corporations. The same arrangement is made for limited liability company with Turkish Commercial Code article 629/3. In Turkish Code of Obligation article 554, the expiration of commercial agent's representation authority is regulated.