Sinemada tragedyaya dönüş: Kurmaca karşıt diskur olarak Dionysos'un çağdaş görüngüleri
The return to tragedy in cinema: Modern versions of Dionysus as a counter-discourse
- Tez No: 670108
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜLYA KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Karşılaştırmalı Edebiyat, Sahne ve Görüntü Sanatları, Comparative Literature, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Karşılaştırmalı Edebiyat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Karşılaştırmalı Edebiyat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 209
Özet
Bu çalışmada Antik Yunan tragedyalarında konu edilen kültürel dağılma durumu üç çağdaş sinema filmi üzerinden incelenmiştir. Antik Yunan tragedyasının Sinema sahnesine yansıması arkaik mitosun hareket eden yapısı olduğunu kanıtlar. Bu yüzden mitolojik figürlerin sanat eserlerinde kullanılışı kültürel bir regresyon göstergesi değildir. Çünkü yeni olanı yaratabilme kökleri anlamakla mümkündür. Kültürün krizi sonucu yaşanılan kargaşa ortamında çağdaş sanatçı dengelenmek ve uzlaşmacı ortak paydayı kurmak için karşıt diskur yaratır. Bu çalışmanın amacı parçalanma durumuna dikkat çeken anlatılar sayesinde, mitosa yöneltilen kültür tarafından yönlendirilen yargıların bir fantezi ve ıstırap ürünü olduğunu kanıtlamaktır. Bu kültürel yanılgıdan kurtulmak adına Yorgos Lanthimos' un Kutsal Geyiğin Öldürülüşü, Pier Paola Pasolini' nin Teorema ve Reha Erdem' in Kosmos adlı filmlerindeki, kurgulanmış üç karşıt diskur tragedyanın özündeki Dionysosçu çoğulculuğa işaret eder.
Özet (Çeviri)
In this study, cultural disintegration that was a subject of ancient greek tragedy is analyzed through three contemporary cinema films. Reflection of ancient greek tragedy in cinema, proves that arcahaic mythos has a moving structure. Thus, application of mythologic figures is not a sign of cultural regression. Since creating the new is possible with the understanding of the roots. In the chaotic environment, that is being experienced as a result of cultural crisis, the contemporary artist creates counter discourses in order to find a common ground and establish balance. The aim of this study is to prove that through narratives that put emphasis on cultural disintegration, culture-led judgements through mythos are results of fantasy and suffering. In the name of finding recovery from cultural illusion, three fictional counter dicourse narratives in Yorgos Lanthimos' The Killing of A Sacred Deer, Pierre Paola Pasolini's Teorema and Reha Erdem's Kosmos, indicates the Dionysian plurialism core of tragedy.