Türkiye'de iller arası ticaretin çekim modeli çerçevesinde analizi: Kastamonu örneği
Analysis of inter-provincial trade in the framework of the gravity model in Turkey: Case of Kastamonu
  1. Tez No: 670136
  2. Yazar: ÖZKAN ABAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET YUNUS ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu çalışmada, ticaretin kalkınmanın itici gücü olarak görüldüğü küresel dünyada, iç ticaretin Türkiye'nin bölgesel kalkınması açısından önemi ve iç ticareti etkileyen faktörlerin Kastamonu örneği ile açıklanması hedeflenmektedir. Bu amaca yönelik olarak çalışmada 2006-2017 yıllarını kapsayan bir mikro panel veri seti kullanılmıştır. İç ticareti etkileyen faktörleri belirlemek için Tinbergen'in, Isaac Newton'un Yerçekimi Kanunundan ilham alarak ticarete uyarladığı Çekim Modeli kullanılmıştır. Çekim Modeli, ikili ticari akımları en çok etkileyen iki unsurun“gayri safi yurtiçi hasıla”ve“coğrafi mesafe”olduğunu ileri sürmektedir. Çekim Modeline göre ikili ticari akımlar, gayri safi yurtiçi hasıladan pozitif, coğrafi mesafeden ise negatif etkilenmektedir. Bu iki Basit Çekim Modeli değişkenine ek olarak modele dahil edilen“nüfus”ve“sınır komşuluğu”değişkeni ile beraber oluşturulan Genişletilmiş Çekim Modeli“panel rassal etkiler”ve“PPML”olmak üzere iki farklı yöntem ile test edilmiştir. Elde edilen bulgulara göre, basit değişkenler Çekim Modeli varsayımlarına paralel sonuçlar verirken, modele sonradan dahil edilen değişkenlere ait bazı bulgular yöntemlere göre farklılık göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, In the global world where trade is seen as a driving force for development, it is aimed to explain the importance of domestic trade in terms of regional development of Turkey and the factors affecting domestic trade with Kastamonu example. For this purpose, a micro panel data set covering the years 2006-2017 is used. In order to determine the factors affecting domestic trade, the Gravity Model adapted by Tinbergen for trade, inspired by Isaac Newton's Law of Gravity, is used. The Gravity Model suggests that the two most important factors affecting bilateral trade flows are“gross domestic product”and“geographical distance”. According to the Gravity Model, bilateral trade flows are positively affected by gross domestic product and negatively affected by geographic distance. In addition to these two Simple Gravity Model variables, the Extended Gravity Model created with the“population”and“border neighborhood”variables included in the model was tested with two different methods, by the name of“Panel random effects”and“PPML”. According to the findings, while simple variables give results parallel to the Gravity Model assumptions, the findings of the variables that were included in the model later differ according to the methods.