Sömürü tarihi ve azgelişmişliğin kısır döngüsü
The history of exploitation and vicious cycle of underdevelopment
  1. Tez No: 670172
  2. Yazar: ZEKİ EBİRİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKTAN SEVİNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Iğdır Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İktisat Ve İktisadi Gelişmeler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 184
Özet
Sömürü tarihi sınıflı toplumların ürünüdür. Sömürü İlkel Komünal toplumun yıkılışıyla tarih sahnesine çıkar. Sömürü tarihi aynı zamanda sınıf mücadelelerinin tarihidir. Yaklaşık 3 milyon yıllık homo (insan) tarihi içinde sadece 10.000 yıl boyunca sınıflı toplumun olması, burjuva ideologlarının“homo economicus”tezini çürütmektedir. Özel mülkiyetli toplum, tarihin belli bir dönemine denk düşen sınıflı bir toplumdur. Ne ezeli ne de ebedidir. Azgelişmişlik retoriğinin gün yüzüne çıkması II. Dünya Savaşı sonrasına denk gelmesinin temelinde klasik sömürgeciliğin sona erdiği, yeni ulus devletlerin ortaya çıktığı iki kutuplu dünyanın oluşmasıyla ilintili bir süreçtir. Bu sürecin isimsel olarak ortaya çıkması, azgelişmişliğin II. dünya savaşı sonrasında ortaya çıktığı anlamına gelmemektedir. Çünkü azgelişmişliğin tarihi kapitalizmle başlar. Özünde azgelişmişlik, kapitalizmle mündemiç halde bulunur. Azgelişmişliği yaratan değiştirip ve dönüştüren sürecin yani kapitalizmin iç dinamiklerinin ürünü olması onları aynı tarihsel sürecin ürünü yapar. Bu çalışmada insanlık tarihinin geçirdiği ekonomik formasyonların ve azgelişmişlik kavramının tanımı, tarihsel boyutu (oluşumu ve evrimi), azgelişmişlik kısır döngüsü olan azgelişmişliğin sürekliliği, Liberal ve Marxist kalkınma tezleri artıları ve eksileriyle incelenecektir.
Özet (Çeviri)
Exploitation is the product of historical class societies. The exploitation takes place on the stage of history with the collapse of Primitive Communal society. The history of exploitation is also the history of class struggles. The fact that the class society has only been in the history of homo, which is 3 million years old, for 10.000 years, refutes the thesis of bourgeois ideologues“homo economicus”. A private-property society is a class society that corresponds to a certain period of history. It is neither eternal nor eternal. The emergence of the underdeveloped rhetoric II. It is a process in which classical colonialism ends on the basis of the fact that it coincides with the post-World War period, and the emergence of new nation states is linked to the creation of a bipolar world. The emergence of this process as a noun, the second phase of development. it does not mean that it emerged after World War II. Because his history begins with capitalism. In essence, underdevelopment is isolated by capitalism. The fact that the process that creates and transforms the underdevelopment is the product of the internal dynamics of capitalism makes them the product of the same historical process. In this study, the definition, historical dimension (formation and evolution) of economic formations and the concept of underdevelopment, the continuity of underdevelopment, Liberal and Marxist development thesis will be examined with the pros and cons.