Turgutlu yöresinde tarım topraklarının amaç dışı kullanımının çevresel ve ekonomik etkileri üzerine bir araştırma
- Tez No: 24008
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ RIZA KARACAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
-Yörede 3 200 dekar tarım arazisi tugla-kiremit fabrikalanrtın 5-20 metre derinlikte hammadde alımıyla tahrip edilmiştir.. Yörede ovadan alımı 1981 yılında yasaklanmıştır. Yasaklanmadan sonra alternatif olarak gösterilen alandan toprak alımının yapılması zorunluluğu getirilmiştir. Ancak alternatif alanlar dışında ovadan ve özellikle nehir, çay ve dere kenarlarındaki carım arazilerinden hammadde alındığı görülmüştür. -Araştırma alanında tarım dışı arazi kullanımı içinde toprak sanayinin hammadde alımı ve kuruluş yerleri itibariyle % 30 oranında yer aldığı saptanmıştır. (Bu oranın Türkiye genelinde % 18 olduğu bilinmektedir. -Yörede toprak sanayi ve diğer sanayiler yanında yerleşim nedeniyle amaç dışı kullanımın da yüksek olduğu saptanmıştır. 1985 yılında 12 375 000 nr olan Turgutlu ilçesi yerleşim alanı 1990 yılında yapılan yeni imar planına göre 3 999 000 m2 lik alan imar kapsamına alınmıştır. Yeni imara açılan alanın büyük bir bölümünün II. III. sınıf tarım arzisi olduğu görülmektedir. -Yörede tarım dışı amaçlı arazi kullanımı, tarımsal alan kaybı, tarımsal üretim kaybı, sağlıksız kentleşme, kaynakların optimum kullanılmaması, işsizlik, ekonomik olmayan alanların işlenmesi, yatırımların atıl bırakılması gibi ekonomik olumsuzlukların ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Tarım topraklarının koruması Öncelikle ele alınmalıdır, çünkü tarım bu gün marjinal alanlara yayılmış durumdadır. Tarım toprakları, yetenek sınıfları ve topografik yapıları dikkate alınmadan aşırı derecede kullanılmaktadır. Bu kaynaklar, artan nüfusun ihtiyaçlarını karşılayacak ve doğal dengenin devamlılığını sağlayacak biçimde korunmalı ve geliştirilmelidir. Tarımda, sanayide, yerleşimde ve alt yapı yatırımlarında arazi kullanımı, [toprağın j bilimsel esaslara göre yapılan sınıflandırılmasına dayandın İmal ıdır. i ; I Alt yapının sorun olmayacağı, beli i yerleşim yerlerine yakın yerlerde sanayi tesisleri için küçük, orta ve büyük organize sanayi bölgelerini,j tarıma elverişsiz alanlarda kurulmalıdır. i Arazi kullanımının tek elden yürütüleceği bir birim oluşturulmalıdır. Bu birim, toprak haritalarının ülke düzeyinde yapılmasını sağlaması yanısıra tarım topraklarının başka sektörlerce işgalini ve tahribini önlemek amacıyla denetim görevinide üstlenmelidir. 133SOMURT The agricultural area must be protected, because of the being spread out to the marginal land. Agricultural area is allocated as excessively without taking account according to tophographic structure. These resources must be developed and consevated according^ to natural balance and increasing heeds of the people. The allocation of land in which agriculture, industry and infrastructure must be based on the scientific principles. The' increasing of industrialization, urbanization and infrastructure investments doesn't need the negative affect to agriculture in the base of land allocation. Because, the affairs of protection in arable land will affect to the other sector in favourable. But' it is seen that the agricultural land isn't allocated in accordence to the capability. In these respects, selected area which is Turgutlu county land situation, allocation and dispersion, the allocation factors of the out of agriculture and the type of allocation had been searched in various appearence. The destroyed arebla area which is destroyed 1 by brick industry, sement industry and so on and caused problems by allocation of land in non-agricultural sector had been researched in the base of environmental and economical influences. The results of the research findings are given as follows; -The total area of the Turgutlu is 534 600 Daa. The arable land is 201 940 Daa ( 37,7 % ). The are which is provided to industry and housing is 23 490 Daa ( 4,3 % ). The pasture is 17 500 Da ( 3,3 % ). The forest is 274 560 Da ( 51,4 Da ). The destroyed area, roads, streams are 17 110 Daa ( 3,2 % ).-Yörede 3 200 dekar tarım arazisi tugla-kiremit fabrikalanrtın 5-20 metre derinlikte hammadde alımıyla tahrip edilmiştir.. Yörede ovadan alımı 1981 yılında yasaklanmıştır. Yasaklanmadan sonra alternatif olarak gösterilen alandan toprak alımının yapılması zorunluluğu getirilmiştir. Ancak alternatif alanlar dışında ovadan ve özellikle nehir, çay ve dere kenarlarındaki carım arazilerinden hammadde alındığı görülmüştür. -Araştırma alanında tarım dışı arazi kullanımı içinde toprak sanayinin hammadde alımı ve kuruluş yerleri itibariyle % 30 oranında yer aldığı saptanmıştır. (Bu oranın Türkiye genelinde % 18 olduğu bilinmektedir. -Yörede toprak sanayi ve diğer sanayiler yanında yerleşim nedeniyle amaç dışı kullanımın da yüksek olduğu saptanmıştır. 1985 yılında 12 375 000 nr olan Turgutlu ilçesi yerleşim alanı 1990 yılında yapılan yeni imar planına göre 3 999 000 m2 lik alan imar kapsamına alınmıştır. Yeni imara açılan alanın büyük bir bölümünün II. III. sınıf tarım arzisi olduğu görülmektedir. -Yörede tarım dışı amaçlı arazi kullanımı, tarımsal alan kaybı, tarımsal üretim kaybı, sağlıksız kentleşme, kaynakların optimum kullanılmaması, işsizlik, ekonomik olmayan alanların işlenmesi, yatırımların atıl bırakılması gibi ekonomik olumsuzlukların ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Tarım topraklarının koruması Öncelikle ele alınmalıdır, çünkü tarım bu gün marjinal alanlara yayılmış durumdadır. Tarım toprakları, yetenek sınıfları ve topografik yapıları dikkate alınmadan aşırı derecede kullanılmaktadır. Bu kaynaklar, artan nüfusun ihtiyaçlarını karşılayacak ve doğal dengenin devamlılığını sağlayacak biçimde korunmalı ve geliştirilmelidir. Tarımda, sanayide, yerleşimde ve alt yapı yatırımlarında arazi kullanımı, [toprağın j bilimsel esaslara göre yapılan sınıflandırılmasına dayandın İmal ıdır. i ; I Alt yapının sorun olmayacağı, beli i yerleşim yerlerine yakın yerlerde sanayi tesisleri için küçük, orta ve büyük organize sanayi bölgelerini,j tarıma elverişsiz alanlarda kurulmalıdır. i Arazi kullanımının tek elden yürütüleceği bir birim oluşturulmalıdır. Bu birim, toprak haritalarının ülke düzeyinde yapılmasını sağlaması yanısıra tarım topraklarının başka sektörlerce işgalini ve tahribini önlemek amacıyla denetim görevinide üstlenmelidir. 133-These are eighty brick industry in Turgutlu county. This industry covers 540 Daa indoor and 1 595 Daa outdoor space. -In this area, 3 200 Daa arable; land was destroyed by providing row material for brick industry. The providing raw ?I I material from the arable land was restricted in 1981 and the other i1 alternative raw material resources was fixed to the brick industry. j But raw material was continued to provide from the edge of stream or river.. -In the research area, the proportion of brick industry is 30 % in the area which is allocated land in out of agriculture. This rate is indicated as 18 % in Turkey base. -In 1985, while the construction and housing are was 12 375 000 m2, the 3 999 000 m2 land was added to the previous construction and housing are at Turgutlu county in 1990. The new added are was seen second and third class arable land. -The allocated land which was allocated to the out of agriculture, had caused to the losing of production, unhealty i urbanization, the unproductivity allocation of resource, unemployment, erosion, aridity and so on. | Unproductive area must be allocated to the other sectors I according to the capability of agricultural area. The evaluation of enviromental effect must be done in the i industry, housing, tourism, roads and other infastructure investment. And the affects of land allocation to the non-agricultural sector must be evaluted as a whole in all aspects.
Özet (Çeviri)
SOMURT The agricultural area must be protected, because of the being spread out to the marginal land. Agricultural area is allocated as excessively without taking account according to tophographic structure. These resources must be developed and consevated according^ to natural balance and increasing heeds of the people. The allocation of land in which agriculture, industry and infrastructure must be based on the scientific principles. The' increasing of industrialization, urbanization and infrastructure investments doesn't need the negative affect to agriculture in the base of land allocation. Because, the affairs of protection in arable land will affect to the other sector in favourable. But' it is seen that the agricultural land isn't allocated in accordence to the capability. In these respects, selected area which is Turgutlu county land situation, allocation and dispersion, the allocation factors of the out of agriculture and the type of allocation had been searched in various appearence. The destroyed arebla area which is destroyed 1 by brick industry, sement industry and so on and caused problems by allocation of land in non-agricultural sector had been researched in the base of environmental and economical influences. The results of the research findings are given as follows; -The total area of the Turgutlu is 534 600 Daa. The arable land is 201 940 Daa ( 37,7 % ). The are which is provided to industry and housing is 23 490 Daa ( 4,3 % ). The pasture is 17 500 Da ( 3,3 % ). The forest is 274 560 Da ( 51,4 Da ). The destroyed area, roads, streams are 17 110 Daa ( 3,2 % ).-These are eighty brick industry in Turgutlu county. This industry covers 540 Daa indoor and 1 595 Daa outdoor space. -In this area, 3 200 Daa arable; land was destroyed by providing row material for brick industry. The providing raw ?I I material from the arable land was restricted in 1981 and the other i1 alternative raw material resources was fixed to the brick industry. j But raw material was continued to provide from the edge of stream or river.. -In the research area, the proportion of brick industry is 30 % in the area which is allocated land in out of agriculture. This rate is indicated as 18 % in Turkey base. -In 1985, while the construction and housing are was 12 375 000 m2, the 3 999 000 m2 land was added to the previous construction and housing are at Turgutlu county in 1990. The new added are was seen second and third class arable land. -The allocated land which was allocated to the out of agriculture, had caused to the losing of production, unhealty i urbanization, the unproductivity allocation of resource, unemployment, erosion, aridity and so on. | Unproductive area must be allocated to the other sectors I according to the capability of agricultural area. The evaluation of enviromental effect must be done in the i industry, housing, tourism, roads and other infastructure investment. And the affects of land allocation to the non-agricultural sector must be evaluted as a whole in all aspects.