Gebelerde 3.trimester vitamin D düzeylerinin maternal ve neonatal sonuçlara etkisi
The effect of 3RD trimester vitamin D levels on maternal and neonatal results in pregnancy
  1. Tez No: 670211
  2. Yazar: AYŞE DEMİRDÖKEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN SALMAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Gaziosmanpaşa Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Vitamin D kalsiyum ve fosfat metabolizmasının düzenlenmesinde önemli rolü olan prehormanların genel adıdır. Vücutta deri yolu ile alınan ultraviole ışınlar sayesinde sentezlenebildiği gibi yaşlılar, gelişme çağında olan bireyler ve gebelerde suplementasyonu da gerekmektedir. Vitamin D'nin özellikle gebelikte preeklampsi, gestasyonel diyabet, atoni ve birçok maternal sıkıntının önüne geçilmesi yanı sıra fetus gelişimi için yararı olduğunu gösteren sayısız çalışma mevcuttur. Fakat bu çalışmalarda laboratuar cutt off değerleri farklılık göstermekte olup dolayısıyla Vitamin D'nin gebelerde maksimum etkiyi göstermesi gereken, yeterli olduğu düzeyler de uyumlu değildir. Bu çalışmamızda; Ülkemizdeki gebe kadınlarda D vitamini düzeyleri değerlendirilerek olası gebelik sonuçlarıyla ilgisini ortaya çıkarmayı amaçladık. İstanbul Sağlık Bilimleri Üniversitesi Gaziosmanpaşa Eğitim ve Araştırma Hastanesi 'ne 2019-2020 yılları arasında Kadın Hastalıkları ve Doğum polikliniğinden kliniğimize direkt başvuran ve ya konsülte edilen, çalışmaya katılma onamı alınan ve 3. Trimester gebeliği olan hastalar çalışmaya dahil edildi. Obstetrik anamnez ve muayene sonrasında gestasyonel haftaları saptanarak, takip grubuna dahil edilerek, maternal ve fetal klinik özelliklerin D vitamini düzeyi ile ilişkisi araştırıldı. Çalışmaya dahil edilen 200 gebenin 164(%82)' ünde Vitamin D düzeyi yetersiz (20 ng/dl altında) iken 36(%18) gebede Vitamin D düzeyinin yeterli (20 ng/dl üstünde) olduğu gözlemlenmiştir. Çalışmamızda Vitamin D düzeyi düşük olan gebelerde preeklampsi, GDM (Gestasyonel Diabetes Mellitus) ve doğum şekli sıklığında anlamlı bir farklılık olmadığını gözlemledik. Vitamin D düzeyi düşük olan gebelerde hem postpartum atoni sıklığında anlamlı oranda artış izlenirken hem de postpartum hemogram ve hematokrit seviyelerinin anlamlı olarak düşük olduğunu gözlemledik. Vitamin D düzeyi yetersiz annelerin bebeklerinin doğum ağırlığının daha düşük olduğunu ve bu annelerden doğan bebeklerde DDA (Düşük Doğum Ağırlığı) sıklığının daha yüksek olduğunu gözlemledik. Yenidoğan yoğunbakım ihtiyacı sıklığında her iki grup arasında anlamlı farklılık yoktu. Günümüzde Vitamin D yetersizliğinin maternal ve fetal etkilerinin araştırılmaya devam edildiği bilinmektedir. Yeni yapılacak çalışmalar ile çalışmamızın sonuçları birlikte değerlendirildiğinde güncel literatüre katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Vitamin D is the general name of prehormones that play an important role in the regulation of calcium and phosphate metabolism. It can be synthesized by ultraviolet rays taken through the skin in the body, and supplementation is also required in the elderly, individuals in developmental age and pregnant women. There are numerous studies showing that vitamin D is beneficial for fetal development, as well as preventing preeclampsia, gestational diabetes, atony and many maternal problems, especially during pregnancy. However, laboratory cut-off values differ in these studies, and therefore, they are not compatible at the levels at which Vitamin D should show the maximum effect in pregnant women and be sufficient.To evaluate the vitamin D levels in pregnant women in our country and its relation with possible pregnancy outcomes and to reveal whether the supplementation is sufficient. Gestational weeks of third trimester pregnant women who consented to participate in the study and applied to or were consulted to the obstetrics and gynocology outpatient clinic of İstanbul University of Health Scienses Gaziosmanpaşa Education and Research Hospital between 2019-2020 were determined after obstetric anamnesis and examination. These patients were included in to follow up group and the relationship between maternal and fetal clinical features and vitamin D levels was investigated. While Vitamin D level was insufficient (below20 mg/dl) in 164 (82%) of 200 pregnant women included in the study,it was observed that Vitamin D level was sufficient(above 20 mg/dl) in 36(%18) pregnant women. While no significant relationship was found between vitaminD deficiency and preeclampsia, GDM and delivery type.In pregnant women with low vitaminD levels, there was a significant increase in the frequency of postpartum atony, as well as significantly lower postpartum hemogram and hematocrit levels. We observed that babies born to mothers with insufficient vitamin D levels had a lower birth weight and a higher frequency of LBW. There was no significant difference between the two groups in the frequency of neonatal intensive care needs. Today, it is known that maternal and fetal effects of vitamin D deficiency continued to be investigated. When the results of our study and new studies are evaluated together, it will contribute to the current literature.