Kuşaklara göre eşler arasında romantizm ve eş seçimleri arasındaki farkların incelenmesi
Investigation of the differences between the romance of spouses and partner choices by generation
- Tez No: 670273
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALPTEKİN ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Aile yapısı ve çiftler açısından kuşakların çok önemli olduğu tartışılmaz bir gerçektir. İnsanlık tarihinde aile kadar, kuşak kavramı da oldukça eskiye dayanmaktadır. Bireyler, yaşamının büyük bir kısmını farklı özelliklerde ve düzeylerde ilişki kurduğu insanlarla birlikte geçirmektedirler. Başarılı yakın ilişkiler kurmak, bireylerin hayatında mutlu olmasının ve kendini güvende hissetmesinin en önemli kaynakları arasındadır. Bu çalışma, X veya Y kuşağında yer alan evli çiftlerde romantizm ve eş seçimlerine yönelik algılara bağlı olarak farklılıkların incelenmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmaya X ve Y kuşağında yaşayan toplam 303 katılımcı yer almıştır. Araştırmaya katılanların %78,2'si Y kuşağında ve %88,1'i kadındır. Araştırmada elde edilen veriler bilgisayar ortamında "Statistical Package for Social Sciences (SPSS) 25.0 ile çözümlenmiştir. Araştırma sonuçlarına göre evlilik tutumu ve romantizm tutumları; yaş, ebeveyn tutumları, cinsiyet, ekonomik durum değişkenlerine göre anlamlı farklılık içerisindedir. Kuşaklarda evlilik tutumu ile romantizm ve eş seçimi tutumu (REST) dikkate alındığında X kuşağında anlamlı farklılık görülmezken Y kuşağında evlilik tutumunun artmasına bağlı olarak REST ölçeğinde de artış görülmektedir. Literatürde yer alan araştırmalara bakıldığında REST, evlilik ve eş seçimlerine yönelik araştırmaların çoğunlukla ayrı ayrı ele alındığı ve kuşak bazında detaylandırılmadığı görülmüştür. Literatürdeki araştırmaların sadece bir kuşak ile araştırmayı sürdürmesi bu kuşağa yönelik bulguların diğer kuşaklara göre farklılığının belirlenememesine neden olmaktadır. Dolayısı ile gerçekleştirilecek araştırmalarda bu kavramların birlikte ele alındığı ve farklı kuşaklardan katılımcıları da dahil ederek gerçekleştirilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
When family structure and couples are examined, it is an indisputable fact that generations are also included in these structures. In the history of humanity, the concept of generation as well as family dates back to quite old times. Individuals spend most of their lives with people with different characteristics and levels of relationships. Establishing successful close relationships is one of the most important resources for individuals to feel happy and safe in their lives. This study was carried out to examine the differences between married couples in the X or Y generation regarding their perceptions of romance and partner choices. A total of 303 participants, from the X and Y generations, took part in the study. 78.2% of those participating in the study are in the Y generation and 88.1% are women. The data obtained in the study were analyzed in computer environment with the "Statistical Package for Social Sciences (SPSS) 25.0. According to the results of the research, there is a significant difference between the marital attitudes and rheumatic attitudes according to the variables of age, parental attitudes, gender, and economic status. Considering the attitude of marriage and romance and spouse choice (REST) in the generations, there is no significant difference in the X generation, while the marriage attitude increases in the REST with the increase in the Y generation. When the studies in the literature are examined, it is seen that the studies on REST, marriage and spouse selection are mostly considered separately and not detailed on a generation basis. The fact that different studies continue to research with only one generation causes that the difference of the findings for this generation compared to the other generations cannot be determined. Therefore, it is recommended that these concepts are handled together in the studies to be carried out and that they should be carried out by including participants from different generations.