The impact of geopolitics of energy on international climate change governance
Enerji jeopolitiğinin uluslararası iklim değişikliği yönetişimi üzerindeki etkisi
- Tez No: 670275
- Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT AYDIN, DOÇ. DR. İZZET ARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Uluslararası İlişkiler, Energy, International Relations
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
İklim değişikliği dünyanın karşı karşıya olduğu en büyük zorluklardan biridir. Küresel bir sorun olarak ön plana çıkan bu konu, küresel yönetişim süreci ve kalıcı çözüm gerektirmektedir. Günümüzde BM çatısı altında sürdürülen iklim değişikliği yönetişimi, gelinen son noktaya kadar başarılı ve/ya başarısız olarak değerlendirilebilecek çeşitli aşamalardan geçmiştir. Bu tezin amacı enerji jeopolitiğinin uluslararası iklim değişikliği yönetişimi üzerindeki etkisini tahlil etmektir. Çalışma; iklim değişikliği yönetişimi, enerji jeopolitiği ve enerji jeopolitiğinin iklim değişikliği yönetişimindeki etkisi olmak üzere üç ana temel üzerine oturtulmuştur. Tezin ana çerçevesi, iklim değişikliği yönetişiminin son noktası olan Paris Anlaşması etrafında çizilmiştir. Anlaşmanın ana mekanizmalarından biri olan Niyet Edilen Ulusal Olarak Belirlenmiş Katkı (INDC) beyanları ile NC ve BR / BUR raporları üzerinde, enerji jeopolitiğinin etkisinin olup olmadığı incelenmiştir. Çalışma için seçilen araştırma örneklemleri üzerinde iklim yönetişimine dair bir değerlendirme yapılmış, örneklemlerin iklim yönetişimindeki taahhütleriyle güncel adımları karşılaştırılmıştır. Sonuç olarak örneklemlerin çoğunun PA'nın gereksinimlerine göre hareket etmediği iddia edilmiştir. Bu tez, enerji jeopolitiğinin iklim değişikliği yönetişiminin geçmişinin ve geleceğinin temel araçlarından biri olduğunu ve yönetişimin evirileceği noktanın enerji jeopolitiğinin geleceği ile doğrudan ilişkili olacağını ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
Climate change is one of the biggest challenges facing the world. As a global problem, this issue requires an international governance process and a permanent solution. The climate change governance process, which is currently under the umbrella of the UN, has gone through various phases that can be considered successful and/or unsuccessful until the final phase. This thesis aims to analyze the impact of geopolitics of energy on international climate change governance. The study is based on three main pillars: climate change governance, the geopolitics of energy, and the impact of the geopolitics of energy on climate change governance. The mainframe of the thesis is drawn around the PA, which is the last step of the climate governance process. INDCs, which are one of the main mechanisms of the PA, and NCs and BRs / BURs reports were examined whether the geopolitics of energy impacted. An assessment was made on the selected research samples for this study and compared the current steps of the samples with their commitments in climate governance. Consequently, it has been argued that most of the samples did not act according to the requirements of the PA. This study showed that energy geopolitics is one of the key tools of the past and future of climate change governance and that the point at which the governance will be transformed will be directly related to the future of the geopolitics of energy.