Exploring the nexus of food speculation and market finalization in commodity trading
Gıda spekülasyonu ve emtia ticaretinde piyasa sonuçlandırmasının bağlantı noktasını araştırmak
  1. Tez No: 1006161
  2. Yazar: ABUBAKAR NURA ALIYU
  3. Danışmanlar: ASSOC. PROF. DR. AYNUR PALA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası Ticaret, International Trade
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Bilim Dalı
Özet
Bu tez, tarımsal emtiaların gıda üretimi ve ticareti için gerekli girdiler olması nedeniyle küresel emtia piyasasının ekonomik istikrar açısından kritik öneme sahip olduğunu araştırmaktadır. Bu çalışma, spekülatif faaliyetin fiyatlardaki, ticaret kalıplarındaki ve gıda güvenliğindeki dalgalanmaları ne ölçüde etkilediğini tespit etmek için emtia ticaretinde gıda spekülasyonu veya piyasanın sonuçlandırılması arasındaki bağlantıyı araştırmaktadır. Bu makale, tarihsel kalıpları, finansal sistemleri ve düzenleyici çerçeveleri dikkatli bir şekilde analiz ederek, vadeli işlem anlaşmalarının, algoritmalar kullanılarak yapılan ticaretin ve kurumsal yatırımcıların tarımsal emtia maliyetleri üzerindeki etkisini incelemektedir. Rapor aynı zamanda gıda, enerji ve emtia piyasaları arasındaki ilişkileri de inceleyerek makroekonomik faktörlerin, jeopolitik risklerin ve iklim değişikliğinin emtia fiyatlarındaki dalgalanmaları nasıl etkilediğini gösteriyor. Araştırmalara göre aşırı finansallaşma, spekülasyon piyasa likiditesini artırsa bile, hem üreticiler hem de tüketiciler için zararlı olan olağandışı fiyat enflasyonuna yol açabiliyor. Çalışma, piyasa verimliliği ve küresel gıda güvenliği arasında karşılıklı olarak kabul edilebilir bir uzlaşmaya varmak için daha fazla düzenleyici izleme, risk azaltma taktikleri ve sürdürülebilir iş uygulamalarına yönelik önerilerle sona eriyor.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the global commodity market is critical to economic stability because agricultural commodities are necessary inputs for food production and trade. This study investigates the connection among food speculative or market finalization in commodities trading to ascertain the extent to which speculative activity influences fluctuation in prices, trade patterns, and food security. By carefully analysing historical patterns, financial systems, and regulatory frameworks, this paper examines the impact of futures agreements, trading using algorithms, and institutional investors on agricultural commodity costs. The report also examines the relationships among the food, energy, and commodities markets, illustrating the ways in which macroeconomic factors, geopolitical risks, and climate change impact commodity price fluctuations. According, to studies, excessive financialization can result in unusual price inflation, which is harmful to both producers and consumers, even while speculation boosts market liquidity. The study ends with suggestions for more regulatory monitoring, risk-reduction tactics, and sustainable business practices to reach a mutually agreeable compromise among market efficiency and global food security.