Bartın ilinde ceviz zararlısı Garella musculana (Erschov, 1874)'nın biyolojsi ve doğal düşmanlarının belirlenmesi
Determination of biology and natural enemies of the walnut pest Garella musculana (Erschov, 1874) nin Bartın
  1. Tez No: 670293
  2. Yazar: İBRAHİM YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YAFES YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Ziraat, Forestry and Forest Engineering, Agriculture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bartın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Asya ceviz güvesi Garella (=Erschoviella) musculana Türkiyede ilk kez Bartın ilinde 2015 yılında tespit edilmiş, cevizin taze sürgün ve meyvelerinde zarara neden olan Orta Asya orjinli önemli bir zararlı türdür. Bu çalışma ile Bartın ili genelinde ceviz yetiştirilen alanlarda 2017-2019 yılları arasında G.musculana'nın yayılışı, zarar şekli, kışlama dönemi, biyolojisi, morfolojisi, ergin çıkış zamanı, cinsiyet oranı, yumurta bırakma davranışı, moleküler yöntemlerle teşhisi ve doğal düşmanları tespit edilmiştir. Ayrıca benzer zarara neden olan Cydia pomonella (L.) ve Zeuzera pyrina (L.) arasındaki farklar ortaya koyulmuştur. G.musculana yumurta, larva, pupa ve ergin şeklinde hayat döngüsünün olduğu, yılda 4 generasyon geliştirdiği, kışı pupa aşamasında, kokon içerisinde genellikle gevşek kabuk altları ve ağacın gövdesindeki çatlaklarda bir arada toplu alarak geçirdikleri tespit edilmiştir. Yumurtalarını genellikle taze sürgünlerdeki yaprak koltuklarına ve ikili-üçlü meyvelerin değme noktalarına bıraktığı ve yumurtanın açılım süresinin 5-14 gün olduğu gözlemlenmiştir. Larvaların bitkiye taze sürgünlerin yaprak koltuklarından ve ikili-üçlü meyvelerin değme noktalarından girdiği ve larva gelişim süresinin 20-35 gün sürdüğü tespit edilmiştir. Kıştan ergin çıkışının 45 gün sürdüğü ve erkek/dişi oranın 1:1 olduğu tespit edilmiştir. Zararlının doğal düşmanları olarak Ichneumonidae (Hymenoptera) familyasına bağlı Anomaloninae, Cryptinae ve Pimplinae ait türler tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Asian Walnut moth was first identified in Bartin province in Turkey in 2015, it is an important pest species of Central Asian origin that causes damage to fresh shoots and fruits of Walnut. This study was carried out in Walnut grown areas in Bartın province between 2017-2019 Asian walnut moth Garella (Erschoviella) musculana's distribution, damage behavior, wintering period, biology, morphology, adult exit time, sex ratio, egg laying behavior, molecular identification and natural enemies have been identified. In addition, the differences between Cydia pomonella (L.) and Zeuzera pyrina (L.) which cause similar damage, have been revealed. Garella musculana has a life cycle in the form of eggs, larvae, pupae and adults, develops 4 generations a year. The pest overwinters at the pupa stage, usually aggregations of the cocoons, the loose bark bottoms and the cracks in the tree's trunk. It has been observed that pest lays their eggs on the leaf axils on fresh shoots and on the contact points of the double-triple fruits and the egg hatching period is 5-14 days. It was determined that the larvae entered the plant from the leaf axils of fresh shoots and the contact points of the double-triple fruits and the larval development period lasted 20-35 days. It was been determined that adult emergence from winter takes 45 days and the male / female ratio is 1: 1. As the natural enemies of the pest belonging to Ichneumonidae (Hymenoptera) from 3 subfamily Anomaloninae, Cryptinae and Pimplinae were determined.