Sosyal medya akımlarının tüketici tutumuna etkisi
Effect of social media streams on consumer attitude
  1. Tez No: 670334
  2. Yazar: EMİRHAN TAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEVGİ NUR SADEDİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Reklamcılık, İletişim Bilimleri, Public Relations, Advertising, Communication Sciences
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İletişim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
İnternetin hayatımıza girmesi ile iletişim küresel bir boyut kazanmıştır. Öyle ki, son yıllarda internetin kullanılmadığı bir çalışma ortamı ve sosyal hayat neredeyse düşünülememektedir. Günümüzde, internetin gelişimiyle, bilgi aktarım hızı anlık boyuta ulaşmıştır. Sosyal medyanın hayatımıza girmesi ile de kullanıcılar sadece yazar olmaktan çıkmış ve iletişim çift taraflı hale gelmiştir. Kullanıcılar hem okur hem de yazar olmuştur. Bu çalışma, sosyal medya akımlarının tüketici tutumuna etkisini incelemektedir. Sosyal medya platformları günümüzde her yaştan bireyin kullandığı bir mecra konumundadır. Sosyal medyanın önemi ve kullanıcı sayısı her gün daha da artmaktadır. Günden güne tüketicilerin satın alma davranışlarının üzerinde güçlü bir etkiye sahip olan sosyal medya, kendi içinde kanaat önderleri oluşturmuştur. Bu mecralarda takipçisi fazla olan sosyal medya kullanıcıları da, reklamcıların yeni mecrası konumuna gelmiştir. Kurumlar, sosyal medya kullanıcıları arasında popüler olan akımları kullanarak tüketicisine ulaşmaya çalışmaktadır. Bu çabanın tüketicilerin satın alma davranışlarına etki edip etmediği bilinmemektedir. Çalışmada, sosyal medya akımlarının tüketici davranışına etkisi ortaya konmuştur. Birincil ve ikincil veri kaynaklarından faydalanılmıştır.
Özet (Çeviri)
With the introduction of the Internet into our lives, communication has gained a global dimension. So much so that a working environment and social life, where the internet was not used, is almost unthinkable. Today, with the development of the internet, the speed of information transfer has reached a momentary dimension. With the introduction of social media into our lives, users have ceased to be just writers and communication has become bilateral. Users have become both readers and writers. This study examines the effect of social media flows on consumer attitude. Social media platforms are a medium used by individuals of all ages today. The importance of social media and the number of users is increasing day by day. Social media, which has a strong influence on the purchasing behavior of consumers day by day, has formed opinion leaders in itself. Social media users, who have a lot of followers in these channels, have become the new medium of advertisers. Institutions try to reach their consumers by using trends that are popular among social media users. It is not known whether this effort affects consumer purchasing behavior. In the study, the effect of social media flows on consumer behavior was revealed. Primary and secondary data sources were used.