Kudüs'ün ABD tarafından İsrail'in başkenti ilan edilmesinin Türk yazılı basınındaki yansımaları
The reflections in the Turkish printed media of the declaration of jerusalem as the capital of İsrael by the USA
  1. Tez No: 670335
  2. Yazar: MÜCAHİT FURKAN ASAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YAVUZ KÜÇÜKALKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yalova Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim ve Tasarım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İletişim Sanatları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 181
Özet
Kudüs vahiy dinlerinin ortak kutsalıdır. Bu kutsiyeti dolayısıyla tarih boyunca birçok devletin hedefi olmuş ve pekçok kez el değiştirmiştir. Sadece Müslümanların himayesinde huzur bulmuş ve vahiy dinlerine mensup insanlar 13 asır Kudüs'te refah içinde yaşamışlardır. Günümüzde Filistin-İsrail çatışmasının yaşandığı Kudüs; Türk-İslam Medeniyeti'nin adaletine hasret kalmıştır. Uluslararası platformda Kudüs'ün statüsü hakkında yasal ve diplomatik açıdan farklı görüşler bulunmaktadır. Devletler ve uzmanlar da aynı şekilde uluslararası kanunlar çerçevesinde Kudüs'ün statüsü hakkında farklı bakış açılarına sahiptirler. Fakat BM üye devletlerinin ve uluslararası örgütlerin hemen hepsi, İsrail'in 1967'de Altı Gün Savaşı'yla Doğu Kudüs'ü kontrolüne geçirmesini ve 1980'de yürürlüğe sokulan ve Kudüs'ün bir bütün olarak İsrail'in başkenti olduğunu öngören Kudüs Yasası'nı tanımamaktadırlar. 6 Aralık 2017'de ABD Başkanı Trump, 1995 yılında ABD Senatosu'nda çıkarılan Kudüs Yasası'nı veto etmemiş ve Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak ilan etmiştir. Ayrıca Tel Aviv'de bulunan ABD Büyükelçiliği'nin de Kudüs'e taşınması talimatını vermiştir. Karar BM Genel Kurulu'nda, Türkiye'nin öncülüğünde, ezici bir oy üstünlüğüyle reddedilmiştir. Trump'ın kararı dünya devletlerince tepkiyle karşılanmıştır. ABD'nin Kudüs Yasası'nın yürürlüğe konulması, dünya medyasında geniş yer bulmuştur.Türk Yazılı Basını da Kudüs meselesine kuvvetli bir ilgi duymuştur. Bu tezde Türk Yazılı Basını'nın Kudüs meselesine bakış açısı anlatılacaktır. Örneklem olarak Hürriyet, Sözcü ve Yeni Şafak gazeteleri seçilmiştir. Gazete köşe yazarlarının bir mesele hakkında ideolojik tavır alışları, algı ve kanaat oluşturmada haberlerden daha etkili olduğu için Trump'ın Kudüs kararı hakkındaki araştırmamız köşe yazarları üzerinden yürütülmüştür.
Özet (Çeviri)
Jerusalem has central importance for all the revelation religions. Due to its sanctity, it has been the target of many states throughout history and has changed hands many times. Only with the control of the Muslims, people of all religions in the region found peace and lived prosperously in Jerusalem for 13 centuries. Jerusalem, where the Palestinian-Israeli conflict takes place today, is missing the justice when they experienced during the Turkish-Islamic Civilization. There are different legal and diplomatic views on the status of Jerusalem in the international arena. States and experts also have different perspectives on the status of Jerusalem. However, almost all UN member states and international organizations have agreed that Israel's control of East Jerusalem after the 1967 Six-Day War, and the Jerusalem Law, enacted in 1980 which stipulates that Jerusalem as a whole is Israel's capital, are illegal. On December 6, 2017, US President Trump did not veto the Jerusalem Act enacted in the US Senate in 1995 and declared Jerusalem as the capital of Israel. He also ordered the relocation of the US Embassy from Tel Aviv to Jerusalem. This irresponsible act was rejected by the overwhelming majority of votes in the UN General Assembly led by the Turkish government. Trump's decision was received a huge negative reaction from almost all countries around the world. The enactment of the USA's Jerusalem Law received wide media coverage in the world as well. The Turkish Published Media was also very interested in the Jerusalem issue. This thesis will focus on the news that has been published in the Turkish written press and aim to explain their approaches to this issue. Hürriyet, Sözcü and Yeni Şafak newspapers were chosen as samples. Our research regarding Trump's Jerusalem decision was carried out through the opinion of columnists since their opinions are more effective to influence people's thoughts.