MYGP ortamında (Saccharomyces cerevisiae)'dan etanol üretimi
Ethanol production by (Saccharomyces cerevisiae) in MYGP media
- Tez No: 67035
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA LALE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
ÖZET Deneyler Saccharomyces cerevisiae (RSKK 251) mayasının bir susu ile yürütüldü. Saccharomyces cerevisiae stok kültürü standart MYGP agar ortamında elde edildi ve 4 °C 'da steril petri kaplarında muhafaza edildi. NH44", K+ ve Azot kaynaklan MYGP kültür ortamında çalışıldı. Ortama CNH4)2S04 'dan 3.5 g/L, K2HP04 ' dan 3.0 g/L ve yeast extract 'dan 6.0 g/L ilavelerin yapılmasıyla Saccharomyces cerevisiae 'dan etanol üretimine önemli bir katkı sağlandı.Etanol üretimi için fermentasyon ortamına ilave edilen NH»+, K+ ve Yeast extract, biyolojik kütle yoğunluğunu daha da artırmaktadır. Maksimum biyolojik kütle ve etanol üretimi, M2YGP + (NH4)2S04 + K2HP04 besi ortamında 30 °C ve 100 rpm karıştırma hızında sırasıyla 5.20 g/L ve 2.84 g/L olarak elde edildi.
Özet (Çeviri)
II SUMMARY Experiments were carried on using a yeast strain Saccharomyces cerevisiae (RSKK 251) stock culture of Saccharomyces cerevisiae were maintained on standard MYGP agar slopes and were stored at 4 °C in sterile plates. Ammonium, potassium and nitrogen sources are present in MYGP culture media in a concentration of about 3.5 g/L (NH4)2S04, 3.0 g/L K2HP04 and 6.0 g/L Yeast extract, which is high enough to support ethanol production from Saccharomyces cerevisiae.The addition of NH/, K+ and Yeast extract fermentation media for ethanol production increase as biomass population becomes greater. Maximum biomass (5.20 g/L) and ethanol production (2.84 g/L) was established in M2YGP + (NHOzSC^ + K2HP04 culture media at 30 °C and 100 rpm agitation speed.