Supramoleküler kimya ve sentezlenen supramolekül maddelerin elde edilen bilimsel sonuçlarının kronolojik olarak değerlendirilmesi
Chronological evaluation of the scientific results obtained from supramolecular chemistry and synthesized supramolecular substances
- Tez No: 670350
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FUNDA YÜKRÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 447
Özet
Bu çalışmada, supramoleküler kimya ve supramoleküler maddeler üzerine yapılan araştırmalar incelenmiş ve elde edilen bilimsel sonuçlar kronolojik olarak değerlendirilmiştir. Deneysel çalışmalarla elde edilen; kükürbituriller, perilenler, ftalosiyaninler, porfirinler, siklodekstrinler, katenanlar, rotaksanlar, taç eterler, kriptandlar, bodıpy molekülleri, kaliksarenler ve dendrimerlerin sentez yöntemleri ile beraber fiziksel ve kimyasal özellikleri ayrıntılı olarak incelenmiştir. Bu çalışmada supramoleküler kimya ve supramoleküllerin endüstriyel ve sağlık alanlarında ve teknolojik uygulamalardaki kullanımlarınının önemine değinilmiştir. Çalışma kapsamında öğrenilen ve literatürde rapor edilen bilgilere dayanılarak önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, researches on supramolecular chemistry and supramolecular substances were examined and the scientific results obtained were evaluated chronologically. Obtained through experimental studies; synthesis methods and physical and chemical properties of cucurbiturils, perylenes, phthalocyanines, porphyrins, cyclodextrins, catenanes, rotaxanes, crown ethers, cryptands, bodıpy molecules, calixarenes and dendrimers were studied in detail. In this study, the use of supramolecular chemistry and supramolecules in industrial and health fields and their importance in technological applications are emphasized. Based on the from reports in the literature and the information obtained within the scope of the study, suggestions were made.