Balıkesir'de hava kirliliği seviyelerinin meteorolojik parametrelere bağlı olarak solunum yolu hastalıkları üzerindeki etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of air pollution levels on respiratory tract diseases depending on meteorological parameters in Balikesir
  1. Tez No: 670356
  2. Yazar: İHSAN ÇILDIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET GÜNAY, DR. ÖĞR. ÜYESİ ATİLLA MUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmada, Balıkesir şehir merkezinde hava kirliliğine yol açan parametrelerden partikül madde ve kükürt dioksit konsantrasyonlarının, meteorolojik parametreler çerçevesinde oluşum ilişkilerinin incelenmesi ve bu kirletici parametrelerin konsantrasyonu ile üst solunum yolu hastalıklarından sağlık kuruluşlarına müracaat sayıları arasındaki ilişkinin ortaya çıkarılması amaç edilmiştir. Orta ölçekli bir il olan Balıkesir'de son yıllar içerisinde sanayi gelişimi ve hızlı nüfus artışı nedeniyle oluşan hava kirleticilerinin etkisi sonucunda hava kirliliği sorunu yaşanmaktadır. Bu çalışmada, mevcut meteorolojik koşullar ve hava kirleticileri seviyeleri ile uzun dönem (2017-2018-2019) şehir merkezinde bulunan hastanelerden alınan, solunum yolları hastalıkları şikayetinden başvuran hasta müracaat sayıları istatiksel olarak kıyaslanmıştır. Çalışmada, hava kirliliği seviyelerinin yüksek olduğu özellikle kış mevsimlerinde hastane başvurularında artış görüldüğü ve yapılan analizler sonucunda düşük sıcaklık ve rüzgar hızı parametrelerinin hava kirleticileri konsantrasyonlarını arttırdığı ve bunun sonucunda üst solunum yolları rahatsızlıkları ile ilgili başvuru sayılarının da artış gösterdiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the formation relations of particulate matter and sulfur dioxide concentrations, which are among the parameters causing air pollution, within the framework of meteorological parameters, and to reveal the relationship between the concentration of these pollutant parameters and the number of applications from upper respiratory tract diseases to health institutions. In Balıkesir, a medium-sized province, air pollution problem has been experienced as a result of the effect of air pollutants caused by industrial development and rapid population growth in recent years. In this study, the current meteorological conditions and levels of air pollutants were statistically compared with the long-term (2017-2018-2019) number of patient applications from hospitals in the city center, who applied for respiratory diseases. In the study, it was determined that there was an increase in hospital admissions especially in winter seasons when air pollution levels were high, and as a result of the analysis, low temperature and wind speed parameters increased the concentrations of air pollutants, and as a result, the number of applications related to upper respiratory diseases increased.