Bağcılar'da aile sağlığı merkezine kayıtlı 15-49 yaş arası kadın nüfusunda kullanılan doğum kontrol yöntemlerinin ve çiftlerin buna karar verme durumlarının eğitim seviyeleri ve sigara kullanımı ile ilişkisi
The correlation between the chosen contraceptive method and the partner choosing the used method, the educational levels and smoking status among the female population between the ages 15-49 registered to the family and health center in Bagcilar
- Tez No: 670355
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA REŞAT DABAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Giriş: Çalışmamızda yetişkin üreme çağındaki kadınların kullandıkları aile planlaması yöntemleri ve bu yöntemleri seçmelerinde etkili faktörler değerlendirilmiştir. Sonuçlardan yola çıkarak, kadınların aile planlaması (AP) konusundaki yönelimlerini daha net anlamak; bu sayede birinci basamakta etkili ve yararlı AP danışmanlık hizmeti sunabilmek, kadınların etkili ve güvenli AP yöntemlerine yönelmesini sağlamak, AP hakkındaki bilgi düzeyini artırmak amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma prospektif, tek merkezli, gözlemsel tanımlayıcı çalışma olarak tasarlanmış bir anket çalışmasıdır. Çalışmaya 01.04.2020-01.08.2020 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Haseki Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Bağcılar Eğitim Aile Sağlığı Merkezi'ne kayıtlı nüfustan 15-49 yaş arası, cinsel aktif olan 223 kadın dâhil edildi. İstatistiksel analizde SPSS 20.0 istatistiksel paket programı kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Introduction: In our study, family planning methods used by women of reproductive age and the factors affecting their choice of these methods were evaluated. Based on the results, to understand more clearly the orientation of women in family planning (FP); In this way, it is aimed to provide effective and useful FP counseling services in primary care, to enable women to turn to effective and safe FP methods, and to increase the level of knowledge about FP. Materials and Methods: This is a prospective, single-center, observational descriptive survey designed as a study. 223 women, who are registered in the Health Sciences University Haseki Health Application and Research Center Bağcılar Education Family Health Center between 01.04.2020-01.08.2020, were included in the study. SPSS 20.0 for Windows program was used for statistical analysis.