Eser sahibinin manevi haklarının ihlali halinde manevi tazminat
The non-pecuniary compensation in case of violence of the author's moral rights
- Tez No: 670362
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ARZU ARIDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Medeni Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 245
Özet
Tezimizin konusu eser sahibinin manevi haklarının ihlalinde söz konusu olan manevi tazminattır. Manevi tazminat davaları 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'nun beşinci bölümünde 70. maddede düzenlenmiştir. Bu bağlamda eser sahibinin manevi haklarını açıklamadan önce çalışmamızın birinci bölümünde fikri hak ve eser kavramları tanımlanmıştır. Tezimizin ikinci bölümünde ise manevi hakların öznesi olan eser sahibi incelenmiş, ardından eser sahibinin manevi hakları tanımlanmıştır. Bu bölümde ayrıca eser sahibinin manevi haklarının kişilik hakkıyla ilişkisi incelenmiştir. Son bölümüzde manevi hakların ihlali nedeniyle manevi tazminatın koşulları ve manevi tazminatın diğer taleplerle olan ilişkisi ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The subject of our thesis is the non-pecuniary compensation that the author can request in case of violated to the author's moral rights. The non-pecuniary compensation lawsuits are regulated in the fifth section, article 70/1 of the Law No. 5846 on Intellectual and Artistic Works (LIAW). In this regard, in the first section of our study, intellectual product and intellectual and artistic work terms were defined before examine the author's moral rights. In the second section of our thesis, the author who is the subject of the author's moral rights was analyzed, then identify the author's moral rights. Furthermore, in this section, the relation was analyzed between the author's moral rights and the right to personality. In the last section of our thesis, the conditions of non-pecuniary compensation and, its relation to the other requests are analyzed.