Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'nda tazminat davaları
Lawsuits of damages which can be brought before the court in accordance with The Law on Intellectual and Artistic Works
- Tez No: 279036
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZGE UZUN KAZMACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
?Fikir ve Sanat Eserleri Kanununda Tazminat Davaları? 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununda 70. maddede düzenlenmiştir.Bu tez çalışmasında, tazminat hukukunun temeli olan haksız fiil sorumluluğunu düzenleyen Borçlar Kanunu anlamında haksız fiil, zarar ve tazminat kavramlarına değinilmiştir. Bir eseri meydana getiren kişi eser sahibi sıfatıyla hukukun kendisine tanıdığı bazı malî ve manevî nitelikte haklara sahip olmaktadır. Tez içerisinde manevi ve mali haklar ile bunların nitelik ve içerikleri manevi ve maddi tazminat davalarının konuları içinde irdelenmiştir. Çünkü fikri hukuk açısından tazminat sorumluluğu, eser sahibinin manevi veya mali hakkının ihlal edilmesi durumunda doğar. Bunun yanı sıra, mali hakların ihlali halinde açılabilecek tecavüzün ref'i davasından söz edilmiştir. Daha sonra ise manevi ve mali hak ihlalleri halinde açılabilecek kazancın iadesi davası açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
?Lawsuits Of Damages Which Can Be Brought Before The Court In Accordance With The Law On Intellectual And Artistic Works? are regulated article 70 of the Law on Intellectual and Artistic Works by numbered 5846.In this study, damage and damages within the scope of Law on Obligations Regulating the Liability of tort which is the basis of the law of damages are mentioned. A person who creates a work, as an author, holds economic and moral rights that are entitled by the law. In study, the moral and economic rights and the quality and contents of these are studied, in the subject of non-pecuniary and pecuniary damages. Forasmuch as the liability of damages in terms of intellectual property law arises provided that a moral or economic right of the owner of the work is violated. Additionally, the lawsuit of annihilation of infringement which can be brought before the court when there is a violation of economic rights are mentioned. Then the lawsuit of the refund of the earnings that can be brought before the court in case of violations of moral and economic rights are explained.