International youth volunteering: Case of European Solidarity Corps and European Voluntary Service in South East Turkey
Uluslararası gençlik gönüllülüğü: Güneydoğu Anadolu'da Avrupa Dayanışma Programı ve Avrupa Gönüllü Hizmeti örneği
- Tez No: 670464
- Danışmanlar: PROF. DR. NİHAL NURHAN YENTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Projeler ve Sivil Toplum Kuruluşları Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Bu çalışma temelde Avrupa Gönüllü Hizmeti ve Avrupa Dayanışma Programı çerçevesinde Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde kısa ve uzun dönem olarak gönüllü faaliyetlerine katılmış gönüllü bireylerin kim olduklarını, gönüllülük aşaması öncesinde, sürecinde ve sonrasındaki deneyimlerini anlamayı amaçlamaktadır. Çalışma sürecinde, öncelikle Avrupa Gençlik Programları ve bu programların temel yapısını oluşturan politika belgelerinden bahsedilmiştir. Daha sonra, uluslararası gönüllülüğü etkileyen faktörlere değinilerek, Türkiye ve Güneydoğu Anadolu'da Avrupa Gençlik Programları ve bölgede çalışan kurumlara dair genel bir çerçeve sunulmuştur. Çalışma sürecinde yarı-yapılandırılmış görüşme metodu kullanılarak, 19 gönüllüyle görüşülmüştür. Analiz sürecinde, gönüllülerin Güneydoğu Türkiye'deki gönüllülük deneyimleri; 3 ayrı bölümde, gönüllülük süreci öncesi, gönüllülük sürecinde ve gönüllülük süreci sonrası olarak analiz edilmiştir. Sonuç olarak, Gönüllülerin profilleri ve gönüllüğe yönelik algıları uluslararası gönüllülük gerçekliğiyle eşleşmesine rağmen, eğitim ve istihdam alanına dair tercihlerinin farklılaştığı görülmüştür. Araştırma sürecinde bulunan en belirgin ve farklılaşan nokta ise, ev sahibi kuruluşların gönüllülerin inisiyatif almalarına olanak sağlayan“serbest alan”politikasının; gönüllülerin faaliyetlere katılımı üzerinde olumlu bir etkiye sahip olduğudur. Aynı zamanda, farklı kültürlerden gelen gönüllülerin birbirleriyle ilişkilerinin; kültürel farkındalık açısından yerel toplumla ilişkilerinden daha çok gönüllülük deneyimleri üzerinde etki yarattığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to understand the profile of the volunteers participated in European Voluntary Service or European Solidarity Corps programs in South-East Turkey as short- or long-term volunteers, their experiences before, during and after the volunteering process. The European Youth Programs and the policy papers which constitute the basis for these programs are explained. A general framework on the factors impacting international volunteering and European Youth Programs in Turkey and South-East Turkey with the information of the organizations constituting this study is elaborated. During the study, 19 volunteers were interviewed by using semi-structured interview methodology. During the analysis, the process of volunteering was divided into three clusters as before, during and after volunteering in South-East Turkey. While their profile and perception of volunteering align with the general international volunteering reality, their choices concerning education and employment differentiated. The most distinctive finding was that the hosting organizations' free-space policy enabling the volunteer to take initiatives had a positive impact on the volunteers' participation in the activities. Furthermore, the interaction between volunteers coming from different cultures created impact on the volunteering experiences more than their interaction with the local community regarding cultural awareness.