Gündelik hayatın tıbbileştirilmesi ve toplumsal cinsiyet rollerinin sağlık haberleri üzerinden yeniden üretimi
Medicalisation of daily life and reproduction of sosial gender roles via health news
- Tez No: 670503
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLGÜN ERDOĞAN TOSUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu tez çalışması, geleneksel medya araçlarından olan gazetelerde yer alan sağlık haberlerinde, gündelik hayatın tıbbileştirilmesi yönündeki pratiklerin neler olduğu, sağlık ve hastalık kavramlarının erkek- kadın cinsiyetleriyle olan bağlantıları ve toplumsal cinsiyet rollerinin yeniden üretilmesi üzerindeki etkilerini araştırma amacına dayanmaktadır. Çalışmada amaçla uyumlu olarak, Sabah ve Hürriyet Gazetelerinde 1 Ocak 2018- 31Aralık 2018 tarih aralığında gazetelerin ana sayfalarında ve eklerinde yer alan 830 sağlık haberi ya da yazısı, içerik analizi yöntemi kullanılarak analiz edilmiştir. Çalışmanın bulguları aracılığıyla sağlık haberleri ya da yazılarında, kadın sağlığı ile ilgili konulara daha fazla yer verildiği, sağlık haberleri ya da yazılarının konu seçimleri ile kadın sağlığı ve kadın bedeni üzerinde uygulanan tıbbileştirme işlemine yoğun bir şekilde katkıda bulunduğu anlaşılmıştır. Bu kapsamda gazetelerde yer alan haber ya da yazıların, metin yapıları ve görsellerinde ağırlıklı olarak kadınlara yönelik cinsiyetçi kalıplar kullanıldığı tespit edilmiştir. Daha sonra doldurulacaktır.
Özet (Çeviri)
This thesis is based on the research of Health and disease concepts, which are the practices for the medical development of everyday life, and the effects on reproduction of gender roles in men and women in Health News, which is one of the traditional media media. In line with the aim of the study, 830 health news or articles in the main pages and attachments of the newspapers Sabah and Hürriyet between 1 January 2018 and 31 December 2018 were analyzed using the content analysis method. The results of the study showed that the topics related to women's health were given more coverage in the health news or articles, and that the health news or articles contributed heavily to the medical process applied on women's health and women's body through the selection of topics. In this context, it has been found that sexist patterns are used in the text structures and visuals of news or articles in newspapers, mainly aimed at women.