Simülasyonun yeniden üretildiği bir alan olarak yeni medya: Dijital habercilik ve yeni gerçeklik algısı
New media as a field where simulation is re-created: Digital journalism and new perception of reality
  1. Tez No: 670502
  2. Yazar: SERGEN UÇAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SONER YAĞLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gazetecilik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 258
Özet
Medyanın dijitalleşmesiyle beraber habercilik, geleneksel habercilikte hiçbir biçimde karşılaşmadığımız pek çok enstrümanı bünyesine katmış, bu vesileyle de anlamı ve gerçekliği kurma sürecinde büyük bir dönüşüm yaşamaktadır. Medya, post-modern olarak nitelendirebileceğimiz süreçte iletişimi sağlayan bir araç olmaktan çıkarak, anlamlı iletişimi ortadan kaldıran, gerçekle sanal olanı birbirine karıştıran bir araç haline dönüşmektedir. Gündelik veya daha geniş zamanı kapsayan olaylar, medya aracılığı ile dijital bir dolayıma sokularak kitlelere sunulmaktadır. Bu dolayım neticesinde anlam ve gerçeklik bir erozyona uğrayarak hiper-gerçek bir görünüm kazanmakta ve asıl gerçekliğin yerini almaktadır. Yeni medyanın haberciliğe entegre olmasıyla birlikte gerçekliği simüle etme sürecini ve bu süreçte gerçekliğin izlediği yolları aramayı amaç edinen bu çalışmada, simülasyon kuramını referans alarak bir analiz gerçekleştirilmiştir. Bu doğrultuda simülasyon kuramı ve Baudrillard'ın görüşlerinden temellenerek oluşturulan kategoriler ışığında, çeşitli dijital haber örnekleri, nitel analiz yöntemiyle farklı açılardan ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
With the digitalization of the media, journalism has incorporated many instruments that we have never encountered in traditional journalism, and thus undergoes a great transformation in the process of establishing meaning and reality. In the process that can be described as post-modern, the media ceases to be a means of communication, and turns into a means that eliminates meaningful communication and blends the reality and the virtual. Daily or broader events are presented to the masses in the digital environment through the media. As a result of this mediation, meaning and reality are eroded, gaining a hyper-real appearance and taking the place of the original reality. In this study, which aims to search for the process of simulating reality and the paths followed by reality in this process with the integration of new media into journalism, an analysis was carried out with reference to the simulation theory. In this direction, in the light of the categories based on simulation theory and Baudrillard's views, various digital news samples have been handled from different perspective with the qualitative analysis method.