Siyasal katılımı etkileyen faktörler: Gaziantep ili örneği
Factors affecting political participation: Gazi̇antep province example
- Tez No: 670542
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET KESER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Demokrasinin hâkim olduğu devletlerde bireyler, siyasal süreçlere katılım sağlayarak bu süreçte işleyen mekanizmalara yön verip etkiler ve aynı zamanda da etkilenirler. Demokratik devletlerde çağdaşlaşmanın ilk şartı olan siyasal katılım, karar alma sürecinde etkili olmasıdır. Böylece etkileşim içerisinde olan bireylerin toplumsallaşma sürecini tamamlayarak, toplumsal kuralların ortaya çıkmasıyla, hem siyasal katılımın nelere bağlı olarak meydana geldiğini göstermekle beraber siyasal katılımından meydana gelen mekanizmanın bireyleri de nasıl etkisi altına aldığı nedenleri ortaya çıkarmaktadır. Siyasal katılım, bireyin toplumda varoluşunu ortaya koyan tutumu ve bu tutumu belirleyen faktörleri kapsayan farklılık gösteren bir süreçtir. Siyasal katılım etkileyen bu faktörler toplumdan topluma değişiklik göstermektedir. Bu çalışmada özellikle Gaziantep ilinde siyasal katılım oranı incelenerek, bu orana etki eden nedenler üzerinde durulmuştur. Bu nedenler arasında yer alan yaş, eğitim, meslek ve maddi durum gibi faktörler üzerinden analiz yapılmıştır. Çalışma 2018 Mayıs-2019 Mart ayları arasında 549 bireyin katılımı ile gerçekleştirilmiştir. Katılımcıların 264'ü kadın, 285'i erkeklerden olmuştur. Katılımcılara siyasal katılım değişkenleriyle ilgili sorular sorulmuş ve sonuçlar istatistiksel olarak analiz edilmiştir. Çalışma sonucunda bireylerin farklı demografik faktörlere göre farklı tutumlar sergiledikleri bulgusuna ulaşılmıştır. Yaş, eğitim, meslek, gelir v.b değişkenlere göre ortaya çıkan siyasal katılım durumu üçüncü bölümde ayrıntılı şekilde belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
In democratic states, individuals influence the mechanisms that operate in the system, by participating in political processes and they are influenced by them. Political participation, which is the first condition of modernization in democratic states, is effective in the decision-making process. Thus, the political participation occurs by completing the socialization process of the individuals via interaction and by the emergence of social rules, and the mechanism of political participation reflects the impacts of the individuals. Political participation is a process that differs with the attitude of the individual in the society and the behavior that determines this attitude. The diversity of political participation varies from society to society. In this sense, the importance of political systems emerges. While social cohesion is achieved through political participation, the process of completion in social identity starts. In this context, whether women's political participation is identified with the society depends on the ratio of political participation. In this study, the political participation rate of women is especially examined in Gaziantep province of Turkey. The effects of the factors such as age, education, occupation and financial situation on political participation are analyzed. It is aimed to reach concrete findings according to the results of the survey, which is explained within the framework of institutionalization and the effect of political participation on gender.