Genç seçmenlerin oy verme davranışını etkileyen faktörler: Gaziantep ili örneği
Factors affecting voting behaviours of young electorate: Sample of Gaziantep province
- Tez No: 719626
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET KESER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışmanın amacı Gaziantep ilinde yaşayan genç seçmenlerin oy verme davranışını etkileyen faktörleri tespit etmektir. Bunun için gerekli literatür taraması yapılmış ve literatürde yer alan çalışmalardan bahsedilmiştir. Ayrıca genç seçmenlerin oy verme davranışını etkileyen faktörleri genç seçmenlere anket şeklinde uygulanarak bu konuda veriler elde edilmeye çalışılmıştır. Araştırmaya katılımcı olarak 270 kadın, 185 erkek olmak üzere toplam 455 genç seçmen katılmıştır. Nicel yöntem kullanılarak yapılan bu çalışmaya göre hangi faktörlerin genç seçmenleri daha çok etkilediği, genç seçmenlerin oy verme davranışını belirlerken neleri daha çok dikkate aldığı ortaya konulmaya çalışılmıştır. Bu araştırmada elde edilen veriler ise SPSS 21.00 programında analiz edilmiştir. Ülkemizde genç nüfusunun fazla olmasından dolayı çok yoğun bir genç seçmen bulunmaktadır. Genç seçmenlerin toplam seçmenlerin içinde önemli bir oranın olması onları seçimlerin kaderini belirlemeleri açısından çok önemli kılmaktadır. Bu durum bu açıdan bakıldığında çalışmamızı önemli kılmaktadır. Yapılan bu çalışmayla genç seçmenlerin oy verme davranışlarını belirlerken bilinçli bir şekilde davrandığı, detaylara çok dikkat ettiği, uygulanabilir ve gerçekçi çalışmalara önem verdiği tespit edilmiştir. Genç seçmenler kendi özgür iradelerine müdahale ettirmeksizin bu hususlara dikkat ederek çok iyi bir gözlemci olarak davranmaktadır. Genç seçmenler için hükûmetlerin çalışmalarının ve partilerin vaatlerinin toplumun tamamını ilgilendiren adalet, eğitim, dış politika gibi alanlarda yoğunlaşması önemlidir. Genç seçmenler; kendilerinin siyasi partiler, adaylar ve liderler tarafından önemsenmesine de dikkat ederek kendileriyle ilgili yapılan çalışmalara ayrı bir değer vermektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine the factors affecting the voting behavior of young voters. In order to achieve this purpose required literature search has been done and the studies on literature have been mentioned.In addition, by applying the factors affecting the voting behavior of young voters to young voters in the form of a survey, information on this subject were tried to be obtained. A total of 455 young voters in which 270 women and 185 men participated. According to this study, which was carried out using the quantitative method, it was tried to reveal which factors affect young voters more and what they take into account more when determining their voting behavior. The data that has been obtained in this study has been analyzed by utilizing SPSS 21.00 software program. Because young population is much then there is a very large number of young voters. The fact that young voters have a significant proportion in the total electorate makes them very important in terms of determining the fate of the elections. From this point of view, this makes our study important. With this study, it has been determined that young voters act very carefully, pay attention to details, and attach importance to practical and realistic studies while determining their voting behavior. Young voters act as very good observers by paying attention to these issues without interfering with their free will. For young voters, it is important that the work of governments and the promises of parties focus on areas such as justice, education and foreign policy that concern the entire society. Young voters place a special value on the work done about them by paying attention to the importance of themselves by political parties, candidates and leaders.