Trombon çalışma metotlarının karşılaştırılması ve bireysel çalışma düzeni oluşturma yöntemleri
Comparison of trombone study methods and ways of creating a personal practice routine
  1. Tez No: 670544
  2. Yazar: MERT CAN PARLAR
  3. Danışmanlar: PROF. DEMET AKKILIÇ
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Üfleme ve Vurma Çalgılar Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Trombon ve diğer bakır üflemeli çalgılar için oluşturulan günlük müzikal ve teknik çalışma yöntemleri kompleks becerilerin birlikteliğini içermektedir. Müzisyenin etkili bir çalışmada kullanacağı planlanmış yöntemler, bilinçli ve metodik biçimde sorunların üstesinden gelmesini mümkün kılar. Ancak, bakır enstrüman icrası ve karmaşık temel kavramlarının (dil, bağ, artikülasyon, hava akışı vb.), kişiye özel fiziksel farklılıklar da düşünüldüğünde metodik bir çizgiye oturtulması oldukça güç olabilir. Teknik zorluklar karşısında çözüme genellikle bireysel çabalar, deneme yanılma yöntemleri ile ulaşılmaktadır. Bu durumda ortaya çıkan zaman kaybı ve yanlış edinilen alışkanlıkların kişinin müzikal yaşamını olumsuz etkileyeceği düşünülmektedir. Bu çalışmanın amacı, araştırmacının seçtiği akademik olarak kabul gören çalışma metotları ve materyallerin, icracı, öğrenci ve eğitimciler için bir derlemesini oluşturmaktır. Bu yolla, zorlu bir konu olan günlük kişisel egzersiz programlarının nasıl planlanacağı sorusuna yanıt aranmış, incelenen metotlarının konu hakkında sunduğu çözüm önerileri tartışılmıştır. Araştırma kapsamında yapılan kaynak tarama çalışması ardından online ve basılı metotlar, teorik kitaplar ve uzman görüşleri incelenmiş, ortak noktalar ve fikir ayrılıkları saptanmıştır. İnterdisipliner yöntemler de çalışmaya dahil edilerek, tüm veriler ışığında kişiye özel çalışma yöntemi geliştirme önerilerine yer verilmiştir. Araştırma sonucu elde edilen teorik bilgiler çerçevesinde hazırlanmış çalışma düzeninin, teknik ve müzikal açıdan birçok sorunun çözümü olabileceği gibi kişinin özgüvenini de pozitif etkileyeceği düşünülmektedir. Bu yönü ile çalışmada gösterilen günlük egzersizlerin her biri, çalma yetilerinin önceden belirlenmiş bir program çerçevesinde geliştirilmesini sağlayarak, müzikal performansta icracının kontrolünü ve odaklanma yetisini artırmayı hedeflemektedir. Araştırmanın, trombon özelinden yola çıkarak diğer bakır üflemeli çalgılara da yardımcı bir kaynak olması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Daily practice methods created for trombone and other brass instruments involve the combination of many complex skills. Well planned practice methods that the musician will use in an effective study make it possible to overcome problems more consciously. However, brass instrument performance and its complex basic concepts (tongue, slurs, articulation, air flow, etc.) are difficult to put on a methodical order when personal physical differences are considered. When technical difficulties occur, many players have to find their own solutions personally for success. In this case, the loss of time and wrong playing habits will affect the musicians professional life negatively. The aim of this study is to create a compilation of the practice methods and learning materials chosen by the researcher, for performers, students and brass instructors. In this way, planning of a personal daily practice program, which is a challenging issue, will be more clear. Some suggestions and possible solutions will be discussed. After the literature study and research, digital and printed methods, theoretical books and players opinions were examined, common points and differences were determined. Interdisciplinary methods were also included in the study and suggestions were made to develop personalized practice methods. These personal practice methods obtained through the research can be a solution to many technical and musical problems, as well as positively affecting the self-confidence of the player. In this point of view, each of the daily exercises shown in the study aims to increase the control and focusing ability of the performer in musical performance by ensuring the development of musical abilities within a pre-worked study program. The research is aimed to be a study material for trombone but also can be beneficial for other brass instruments.