Siyasal seçim kampanya faaliyeti olarak siyasal reklamlar: 24 Haziran 2018 genel seçimler kapsamında kullanılan reklamların söylem analizi
Political ads as a political election campaign activity: Discourse analysis of ads used in the context of the June 24, 2018 general elections
- Tez No: 670569
- Danışmanlar: PROF. DR. M. NEJAT ÖZÜPEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Reklamcılık, Siyasal Bilimler, Public Relations, Advertising, Political Science
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 268
Özet
Çağımızda siyasi aday veya siyasi partiler için verimli geçmesi umulan siyasal seçim sürecinde, siyasal seçim kampanyasının iyi planlanması ve bu planların işlerliği sağlanması adına sağlıklı bir siyasal iletişim süreci vazgeçilmezdir. Siyasal seçim kampanyalarının işlerliği için önemli olan siyasal iletişim sürecinin etkili olabilmesi adına siyasal reklamlar, demokratik ülkelerde önemli bir unsurdur. Siyasi aday ya da partiler, seçmen hedef kitlenin tam desteğini almak ve ülke yönetimine gelebilmek adına siyasal reklamlardan oldukça fazlaca yararlanmaktadır. Siyasal seçim kampanyalar dahilinde yayınlanan siyasal reklamlar ile siyasi aday ve siyasi partiler seçmen hedef kitlesine vaatlerini, projelerini ve icraatlarını iletebilmektedir. Bu açıdan siyasal reklamların siyasi seçim döneminde oy oranları üzerinde etkili olduğu düşünülmektedir. Bu çalışmada siyasal reklam kavramı, siyasal seçim kampanyalar dahilinde olan faaliyet olarak değerlendirilmektedir. YSK (Yüksek Seçim Kurulu)'nın 27.09.2019 tarihli verilerine dayanarak 24 Haziran 2018 Milletvekili Genel Seçim sonucuna göre en fazla oy alan ilk beş siyasi parti; AKP (%42.6), CHP (%22.6), HDP (%11.7), MHP (%11.1) ve İYİ Parti (%10)'nin en çok görüntüleme oranına sahip ilk üç siyasal reklamları söylem analizi ile incelenmiştir. Çalışmanın sonucuna göre AKP, CHP, HDP, MHP ve İYİ Parti seçim sürecinde siyasal reklamlardan yararlanmışlardır. Siyasal söylemleri ile AKP genel olarak vaatlerine, yönetimde olduğu sürece verdiği hizmetlerin altını çizerken geçmişteki yöneticilerin eksiklerini de dile getirmiştir. CHP, HDP ve İYİ Parti ise yayınladıkları reklamlarında ülkenin önemli sorunlarına değinmiş ve AKP'yi sert bir dille eleştirilmiştir. MHP ise AKP ile kurulan Cumhur İttifakı'nı ön plana çıkarmış ve bu doğrultuda hareket etmiştir.
Özet (Çeviri)
A healthy political communication process is indispensable in the process of political election, which is expected to be fruitful for political candidates or political parties in our time, in order to plan the political election campaign well and ensure the functioning of these plans. In order for the political communication process, which is important for the functioning of political election campaigns, to be effective, political ads are an important element in democratic countries. Political candidates or parties benefit greatly from political advertising in order to gain the full support of the target audience of voters and to come to the administration of the country. Political candidates and political parties can communicate their promises, projects and actions to the target audience of voters through political ads published in political election campaigns. From this point of view, political advertising is considered to have an effect on the vote rates during the political election period. In this study, the concept of political advertising is considered as the activity within political election campaigns. YSK (the board)'s dated 27.09.2019 June 24, 2018 by the outcome of the general election based on data from the top five with the most votes in Parliamentary political parties; the AKP (%42.6), CHP (%22.6), HDP (%11.7), MHP (11.1%) and İYİ Parti (10%) most of the first three ads display rate were investigated with the political discourse analysis. According to the results of the study, AKP, CHP, HDP, MHP and İYİ Parti benefited from political advertising in the election process. With its political rhetoric, the AKP in general emphasized its promises, the services it provides while it is in the administration, and also expressed the shortcomings of past rulers. CHP, HDP and İYİ Parti addressed the important problems of the country in their ads and harshly criticized the AKP. The MHP, on the other hand, brought the Cumhur Alliance established with the AKP to the forefront and acted in this direction.