AA-DA çeviriciler, DA kıyıcılar ve kullanım alanları
AC-DC inverter, DC choppers and application fields
- Tez No: 67058
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURETTİN ABUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
AA-DA ÇEVİRİCİLER, DA KIYICILAR ve KULLANIM ALANLARI Yakup KARABAĞ Anahtar kelimeler : AA-DA çeviriciler, DA kıyıcılar. Özet : Bu çalışmada güç elektroniği devre elemanlarından oluşmuş AA-DA çevirici ile DA kıyıcı devresi pratik olarak gerçekleştirilmiştir. DA kıyıcı ile gerilimin ayarlanması diğer yöntemler ile mukayese edildi. DA kıyıcı ile gerilimi ayarlamanın diğer yöntemlerden üstün olduğu örneklerle açıklandı. DA kıyıcı ile gerilimin ayarlanması sonucunda minimum güç kaybı olduğu ve teknolojide kullanılabilecek ideal bir yöntem olduğu açıklandı. DA kıyıcı devrelerinin uygulama alanları teknolojideki ilerlemeye paralel olarak artmıştır. Bu nedenle gerilimin ayarlanması için yeni yöntemlerin tasarlanmasının gerekli olduğu anlatılmıştır. 11
Özet (Çeviri)
AC-DC INVERTER, DC CHOPPERS AND APPLICATION FIELDS Yakup KARABA? Keywords : AC-DC inverters, DC choppers. Abstract: In this study AC-DC inverter and DC chopper circuit is made from power circuit components practically. The voltage regulation with DC chopper is compared with the other methods, as expressed by examples this method is better than the others. Due to minumum power consumption it has a great advantage for industrial applications. The usage of the DC chopper circuits are raised parallel with advance in technology. Thus it is indicated that voltage regulation needs new designed methods. Ill