Development of half bridge module based power converters for electric machine test setups
Elektrikli makine test düzenekleri için yarım köprü modül tabanlı güç dönüştürücülerinin geliştirilmesi
  1. Tez No: 782364
  2. Yazar: ÖZGÜR YAZICI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMİNE BOSTANCI ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Elektrikli makinelerin amacına uygun olarak çalısıp çalısmadıgından emin olmak için laboratuvar kosullarında motor test sistemleri kullanılarak test edilmesi gerekir. Ancak çogu zaman bir motor test sisteminin bilesenlerini degistirmek oldukça zordur. Genellikle mekanik tasarımları farklı kasa boyutlarındaki makineler için uygun degildir ve güç dönüstürücüleri yalnızca tek bir makine tipini çalıstırabilir. Bu nedenle, her test sistemi, çok sınırlı sayıda elektrikli makine ile kullanılabilir. Bu çalısma, laboratuvarımız için çesitli elektrikli makinelerle kullanılabilecek modüler güç elektronigine sahip bir elektrikli makine test tezgahı tasarlamak ve üretmektir. Her bir güç modülü bir yarım köprü transistörü, DC bara PCB, snubber ve DC bara kapasitörleri ve kapı sürücülerinden olusmaktadır Böylece her biri uygun kontrolcü ve geri besleme modüllerine baglanarak birbirinden bagımsız olarak kullanılabilir. DC bara ve kapı sürücü devreleri için bilesen seçimleri, korumalar, PCB tasarımı ve FEA sonuçları da dahil olmak üzere yarım köprü modülü için tasarım adımları ayrıntılı olarak açıklanmaktadır. Prototip modülü, çift darbe ve RL yük testleri altında testedilmis ve sonuçlar gösterilmistir. Modüler tasarımı göstermek için, fren kıyıcılı üç fazlı bir invertör olusturacak sekilde dört modül baglanmıstır. Üç fazlı RL yükü ve fren testi sonuçları sunulmustur. Son olarak sistem, farklı frekanslarda ve akım seviyelerinde bir Endüksiyon makinesinde test edilmistir. Akım sınırlı frekans kontrol yöntemi önerilmis ve uygulanmıstır.
Özet (Çeviri)
Electric machines need to be tested in laboratory conditions by using machine test systems in order to make sure they perform as intended. However, most of the time it is very difficult to replace the components of an electric machine test system. Usually, their mechanical design is not suitable for different frame sizes and their power converters can drive only a single type machine. So, each setup can be used with a very limited range of electrical machines. This study aims to design and implement an electric machine test bench with modular power electronics that can be used for a wide range of electric machines. Each power module is composed of a half bridge transistor, DC bus PCB, snubber and DC bus capacitors and gate drivers so each one can be used independently by connecting to suitable controller and feedback modules. Design steps for the half bridge module are explained in detail including component selections, protections, PCB design and FEA results for DC bus and gate drive loop. Prototype module is tested under double pulse and RL load tests and results are shown. In order to demonstrate the modular design, four modules are connected to create a three phase inverter with braking chopper. Three phase RL load and braking test results are presented. Finally the system is tested on an Induction machine at different frequencies and current levels. Current limited frequency control method is suggested and implemented.