Tekil integral denklemlerin çözümlerinin patlaması
Blow up of solutions for a singular integral equations
- Tez No: 670605
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERHAN PİŞKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu tezin ilk bölümünde diferansiyel denklemler ile ilgili bilgilendirme yapılmış ve temel düzeyde gerçekleşen çözümlerin patlaması ile ilgili bilgi verilmiştir. İkinci bölümde çözümlerin patlaması ile ilgili önceki çalışmalara yer verilmiştir. Üçüncü bölümde tez boyunca gerekli olabilecek temel tanımlar, lemmalar, teoremler, eşitsizlikler ve eşitlikler verilmiştir. Dördüncü bölüm ise üç kısımdan oluşmaktadır: İlk kısımda lokal olmayan, tekil viskoelastik denkleminin çözümlerinin patlaması Georgiev ve Todorova metodu ile; ikinci kısımda lokal olmayan, tekil viskoelastik denklem sisteminin çözümlerinin patlaması Li-Tsai metodu ile; üçüncü kısım ise tezin esas orijinal kısmını oluşturan lineer olmayan damping terimli, lokal olmayan, tekil viskoelastik denklem sisteminin çözümlerinin patlaması Georgiev ve Todorova metodu ile çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the first chapter of this thesis, briefly information are given about differential equation and information are given about the blow up of solutions at the basic level. In the second chapter, previous studies on the blow up of solutions are given. In the third chapter, basic definitions, lemmas, theorems, inequalities and equations that may be required throughout the thesis are given. The fourth chapter consists of three parts. In the first part, the blow up of the solutions of the nonlocal singular viscoelastic equation is studied by the Georgiev and Todorova method. In the second part, the blow up of the solutions of the nonlocal singular viscoelastic equation system is studied by the Li-Tsai method. The third part is the original part of the thesis. In this part, the blow up of the solutions of the nonlocal singular viscoelastic equation system with nonlinear damping term is studied by the Georgiev and Todorova method.