Buji ateşlemeli bir motorun ateşleme kontrol ünitesi tasarımı
Design of ignition control unit for spark ignition engine
  1. Tez No: 670607
  2. Yazar: AYLİN EKMEKÇİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BARIŞ ERKUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Otomotiv Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışmada içten yanmalı motorlar için ateşleme sisteminin dizayn edilmesi ele alınmıştır. Ateşleme sistemi farklı motor devri, piston pozisyonu ve gaz kelebeği açıklıklarında çalıştırılarak karışımın hava fazlalalık katsayısı, ateşleme gerilimi ve avansı tasarlanacak elektronik kontrol ünitesi vasıtasıyla değiştirilmesi sağlanabilecektir bu sayede farklı motorlar için kullanılabilir bir dizayn elde edilmek istenmiştir. Kartlar orijinal parça üreticilerinin sahip olduğu standartlar yorumlanarak, uygun kurallar dahilinde olması gerekenler belirtimiştir. Kartların ISO standartlarının bahsettiği sinyallere verdiği tepkiler, LTSPICE simülasyon ortamında denenmiştir. Elektronik kontrol ünitesinin herhangi bir durumda zarar görmeden çalışmaya devam etmesi ve elektromanyetik gürültüden en az etkilenecek seviyeye getirilmesi sağlanmıştır. Ortam şartlarının değerlendirilip motorun çalışması için gömülü yazılım geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the design of the ignition system in a spark ignition engine converted to LPG is discussed. A spark ignition engine with LPG can be operated at different engine speed and throttle openings, and the mixture can be changed by means of the electronic control unit to be designed for the air excess coefficient, ignition voltage and advance, so that it can be used for different engines. The standards of the original part manufacturers of the cards are interpreted, and what should be within the appropriate rules has been specified. The simulations of the cards on LTSPICE have enabled ISO standards to be tested. It has been ensured that the electronic control unit continues to operate without being damaged in any case and is brought to a level that is least affected by electromagnetic noise.