Mıknatıslı senkron makinanın magnetik analizi ve modellenmesi
Magnetic analysis and modelling of permanent magnet synchronous machine
  1. Tez No: 67061
  2. Yazar: H.TARIK DURU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ATIF URAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
MIKNATISLI SENKRON MAKTNANIN MAGNETTK ANALİZİ VE MODELLENMESİ Tank DURU Anahtar Kelimeler : Mıknatıslı Senkron Makinalar, Fırçasız Doğru Akım Motoru, Modelleme ve Simülasyon. Özet : Bu tezde, mıknatıslarla uyarılan senkron makinanın magnetik esaslı parametreleri (İndüktans matrisi elemanları ve toplam akılan ) Sonlu Elemanlar analizi ile rotor konumuna bağlı olarak belirlenerek, a,b,c doğal faz sistemindeki matematiksel modeli oluşturulmuştur. Bu model alışılmış çıkık kutuplu senkron makinanın modeline benzer olarak ancak daha geliştirilmiş bir şekilde elde edilmiştir. Bu model ve klasik Park dönüşümü kullanılarak mıknatıslı senkron makinanın d,q,o eksen sistemindeki modeli elde edilmiştir. Bu şekilde orijinal bir yaklaşımla, a,b,c modeline tamamen uyumlu bir başka model geliştirilmiştir. Elde edilen bu iki model dengeli ve dengesiz çalışma durumları için nötr hattı bağlı ve izole iken sayısal simülasyon yolu ile analiz edilmiştir. Böylece geliştirilen modelin doğruluğu kanıtlanmıştır. Mıknatıslı senkron makinanın fırçasız doğru akım motoru olarak çalışması durumu da geliştirilen a,b,c modeli yardımıyla akım denetimli ve akım denetimsiz çalışma durumları için sayısal simülasyon yolu ile incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
MAGNETIC ANALYSIS AND MODELLING OF PERMANENT MAGNET SYNCHRONOUS MACHINE Tank DURU Keywords : Permanent Magnet Synchronous Machine, Modelling and Simulation, Brushless DC Motor. Abstract : In this thesis, a mathematical model of a permanent magnet synchronous machine in terms of a,b,c natural phase variables with its parameters obtained from Finite Element Analysis is given. Altought the method of obtaining this model is similar to that of a salient pole synchronous machine, the result is more complicated. By using this model in a,b,c variables and Park's transformation a novel d,q,o reference frame model is obtained. Numerical simulation of both models is performed in which various operating conditions are considered, including balanced and unbalanced operation conditions with and without neutral connection. The results of these simulation confirmed the validity of both models. In addition, operation of the permanent magnet synchronous machine as the brushless dc motor is analysed by means of the simulation. The result are discussed in detail.