Investigation of the apoptotic effect of vulpinic acid on the melanoma cancer cell
Melanom kanser hücreleri üzerine vulpinik asitin apoptotik etkisinin araştırılması
  1. Tez No: 670613
  2. Yazar: SEVCAN YANGIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE SÜMER ARAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Melanom kanseri, deri kanserleri arasında en ölümcül olan alt tipdir. Melanom kanseri geleneksel tedavi yöntemlerine karŞı direnç göstermektedir ve bunun için anti-proliferatif aktiviteye sahip toksik etkisi olmayan terapötik ajanların tedavi de kullanılmasına ihtiyaç duyulmaktadır. Liken sekonder metabolitlerinden biri olan vulpinik asit'in anti-proliferatif etkisi daha önceki çalıŞmalarla belirlenmiŞtir. Tez kapsamında gerçekleŞtirilen vulpinik asit'in A-375 melanom hücre hattı ve insan epidermal melanosit hücresi üzerinde anti-proliferatif ve apoptotik etkisinin belirlendiği ilk çalıŞmadır. Vulpinik asit'in A-375 melanom ve melanosit hücre hattında anti-proliferatif etkisinin değerlendirilmesinden sonra spektofotometrik yöntemlerle Kaspaz-3 aktivitesi belirlenmiŞtir. Apoptotik etkinin hücresel boyutta araŞtırılmasından sonra mRNA boyutunda gen ifade seviyelerinin araŞtırılması için qRT-PCR analizi yapılmıŞtır. Elde edilen sonuçlarla vulpinik asit uygulaması sonucunda A-375 melanom hücre hattı için IC50 değeri 125 μM, melanosit hücre hattı için IC50 değeri 25 μM hesaplanmıŞtır. Apoptotik etkinin belirlenmesi analizleri sonucunda vulpinik asitin'in A-375 melanom hücre hattında hücre ölüm yollarından apoptozun birçok farklı yolağını etkilediği aynı zamanda otofaji ile de iliŞkili olduğu belirlenmiŞtir. Tez kapsamında elde edilen verilere göre vulpinik asit'in ilaç adayı molekülü olarak deri kanseri tedavisinde alternatif bir doğal bileŞik olarak topikal ve transdermal yolla kullanılması için ileri araŞtırmalara önemli bir adım oluŞturmuŞtur.
Özet (Çeviri)
Melanoma cancer is the deadliest subtype of skin cancers. Melanoma cancer is resistant to traditional treatment methods and there is a need for the use of non-toxic therapeutic agents with anti-proliferative activity. The anti-proliferative effect of vulpinic acid, one of the secondary metabolites of lichen, has been determined in previous studies. This is the first study in which the anti-proliferative and apoptotic effect of vulpinic acid on the A-375 melanoma cell and human epidermal melanocyte cell was evaluated within the scope of the thesis. After evaluating the anti-proliferative effect of vulpinic acid in A-375 melanoma and melanocyte cell line, Caspase-3 activity was determined by spectrophotometric methods. After investigating the apoptotic effect at the cellular level, qRT-PCR analysis was performed to investigate the gene expression levels in mRNA level. As a result of vulpinic acid application, the IC50 value was calculated as 125 μM for the A-375 melanoma cell and 25 μM for the melanocyte cell. As a result of the analysis of the apoptotic effect, it was determined that vulpinic acid affects many different pathways of apoptosis in A-375 melanoma cells and is also associated with autophagy. According to the data obtained within the scope of the thesis, it has been an important step in further research for the use of vulpinic acid as a drug candidate molecule as an alternative natural compound in the treatment of skin cancer for topical and transdermal purposes.