Yeni sentezlenmiş aril (3-metil-benzofuran-2-il) keton türevlerinin ve vulpinik asitin sitotoksik ve apoptotik etkisinin normal ve kanserli hücrelerde ın vıtro araştırılması
The in vitro investigation of cytotoxic and apoptotic effects of novel synthesized aryl (3-methyl-benzofuran-2-yl) ketone derivatives and vulpinic acid on normal and cancer cells
- Tez No: 342621
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA SİVAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biyoloji, Onkoloji, Biochemistry, Biology, Oncology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Benzofuranlar pek çok doğal bileşende yaygın olarak bulunduğu için ilgi toplamış bileşiklerdendir. Vulpinik asit biyolojik etkisi olduğu bilinen liken metabolitlerindendir. Bu tezde yeni sentezlenmiş üç aril (3-metil-benzofuran-2-il) keton türevlerinin HepG2 ve F2408 hücreleri üzerine sitotoksik, apoptotik ve bazı mikroorganizmalar üzerinde antimikrobiyal etkisi araştırıldı. Sonuçta hücre canlılığını azaltıcı, mikroorganizmal büyümeyi inhibe edici etki gözlenmedi. Vulpinik asitin aynı hücre hatları üzerine sitotoksik, apoptotik ve apoptoz yolağı ile ilgili 84 genin anlatımına olan etkisi araştırıldı. Sonuçta vulpinik asitin her iki hücre hattı üzerinde zamana ve doza bağlı toksik etki gösterdiği bulundu. Hücrelerin 48 saat 200 µM vulpinik asitle muamelesinin AO/EB ikili boyamasıyla belirlenen apoptotik hücre oranını anlamlı düzeyde artırdığı gözlendi. Ayrıca vulpinik asitin HepG2?lerde TP53, TNFRSF21, TRAF4, RIPK2, BIRC2, TNFRSF10B genleri anlatımını kontrol grubuna göre 2 ile 4 kat artırdığı BAK1 geni anlatımını ise yarıdan daha az seviyeye düşürdüğü bulundu. Bu bulgular vulpinik asitin TP53 geni anlatımını artırarak hücrelerde apoptoza neden olduğunu düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Benzofurans are of considerable interest by their widespread occurrence among natural products. Vulpinic acid is the one of the important seconder metabolites in lichens which are known to have many biological proporties. In this thesis, the cytotoxic, apoptotic and antimicrobial effects of three newly synthesized aryl (3-methyl- benzofuran-2-yl) ketone derivatives on HepG2, F2408 cells and some microorganisms have been investigated. As a result there was no inhibition of cellular and microorganismal growth. After then the effects of vulpinic acid?s cytotoxic, apoptotic and the expression levels of apoptosis related 84 genes on same cell lines were investigated. As a result it has been shown that vulpinic acid has toxic effect on both cells with time and dose dependent manner. The treatment of 200 µM vulpinic acid significantly increased apoptotic cell ratio on both cell types within 48 hours. Also the treatment of vulpinic acid up regulated of TP53, TNFRSF21, TRAF4, RIPK2, BIRC2, TNFRSF10 genes expression and down regulated of BAK1 gene expression of HepG2 cells. These results imply that vulpinic acid inhibits cell growth by up regulating of TP53 gene expression.