Otonom park sistemi tasarımı
Autonomous parking system design
- Tez No: 670740
- Danışmanlar: PROF. DR. MAHİT GÜNEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 42
Özet
Günümüzde büyük şehirlerde artan araç sayısına bağlı olarak trafik ve araç park etme giderek artan bir sorun haline gelmiştir. Mevcut araç parkları ve ulaşım şartları artan araç sayısını karşılamakta yetersiz kalmaktadır. Sürücülerin uygun bir park yeri bulabilmelerinin oldukça zor olmasının yanında bu durum trafiği aksatmakta ve zaman kaybı oluşturmaktadır. Diğer taraftan bu durum dolaylı olarak kirliliğe ve fazla yakıt tüketimine neden olmakta ülke ekonomisine zarar vermektedir. Bu sorunlara günümüz teknolojisinde getirilebilecek en iyi çözüm nesnelerin interneti olarak bilinen IoT (Internet of Things) sistemlerin kullanıldığı akıllı otopark sistemi tasarımlarıyla mümkün olabilecektir. IoT sistemler çeşitli haberleşme protokolleri sayesinde birbirleri ile haberleşen ve birbirine bağlanarak, bilgi paylaşarak akıllı bir ağ oluşturmuş cihazlar sistemi olarak tanımlanabilir. Akıllı sistemler ise, günlük yaşamı kolaylaştıran ve zamandan tasarruf edilmesini sağlayan yeni nesil teknoloji uygulamalarıdır. Bu çalışmada hem bahsedilen sorunların giderilmesi hem de IoT sistemlerin kullanıldığı akıllı şehir uygulamalarını yaygınlaştırmak amacıyla ülkemizde pratik uygulaması bulunmayan otonom bir otopark sistemi tasarlanmıştır. Yapılan tasarımda araçların park edecekleri alanda kapan bulunan bir tümsek ve bu tümseğe entegre bir ödeme aparatı bulunmaktadır. Araç park yerine girdikten belirli bir süre sonra kapan aktif olmakta ve ödeme aparatında süre başlamaktadır. Sürücü döndüğünde kent kartı veya kredi kartı ile hesaplanan süreye göre ödeme aparatına ödemesini yaptığında kapan kapanmakta böylece sorunsuz ve seri bir şekilde park ödemesi yapılmaktadır. Tüm sistem otonom olarak yönetildiğinden sistemin çalışması için insana ihtiyaç duyulmaması ve ödeme ile ilgili sorunların ortadan kalkmış olması bu sistemin en büyük avantajlarıdır.
Özet (Çeviri)
Nowadays increasing population density and number of vehicles cause traffic and parking problems. Existing parking areas and trasnportation conditions remain insufficint for increasing parking requirements. This situation not only causes difficulty about finding parikng area but also causes traffic disruption and waste of time. On the other hand, this situation in creasses air pollution and fuel waste. The best solution to these problems in today's technology is smart parking systems that can be set up with the help of Internet of Things (IoT) systems. IoT systems can be defined as a system of devices that can communicate and connect with each other through various communication protocols, and create a smart network by sharing information. Smart systems can be defined as new generation technology applications that facilitate daily life and save time. In this study, an autonomous car parking system, which has not been implemented yet in our country, has been designed in order to eliminate the above mentioned problems and to spread smart city applications in our country with the use of IoT systems. The design consists of a speed bump which has a trap and a payment apparatus which is integrated with this speed bump. After the vehicle enters the parking lot, the trap is activated and time begins in the payment apparatus. When the driver returns and pays to the payment apparatus according to the calculated time with the city card or credit card, the trap closes, so that parking payment is made easy and in a sequence. Since the whole system is managed autonomously, the fact that human interference is not needed for the system to work and the problems related to payment are eliminated which are the biggest advantages of this system.