Antalya Düzlerçamı yaban hayatı geliştirme sahasında yayılış gösteren alageyik (Dama dama L.) farkındalığı
The awareness of alageyik (Dama dama L.) in Antalya Düzlerçami wildlife development area
- Tez No: 670739
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YASİN ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
“Antalya Düzlerçamı Yaban Hayatı Geliştirme Sahasında Yayılış Gösteren Alageyik (Dama dama L.) Farkındalığı”isimli bu yüksek lisans tez çalışması Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Orman Fakültesi Yaban Hayatı Ekolojisi ve Yönetimi Bölümü'nde yapılmıştır. Anket çalışmaları, Antalya ili Düzlerçamı Yaban Hayatı Geliştirme Sahası ile etkileşim halinde olan Nebiler, Düzlerçamı, Yağca, Çakmak, Somaklı, Kocaköy, Karakese, Orta köy, Yukarı karaman, Ayanlar, Bıyıklı, Orta mahalle, Çığlık ve Bayatbademleri köyleri ve civarında 2019 – 2021 yılları arasında gerçekleştirilmiştir. Çalışmada, anket-mülakat tekniği ile yöre halkının alageyik türü üzerindeki farkındalık düzeyleri tespit edilmiştir. Anket sonuçlarının değerlendirilmesinde Ms Excell programı kullanılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre alageyik türünün neslinin giderek azalmasının başlıca nedenin insan ile yaban hayatı arasında çatışmadan kaynaklı olduğu ortaya çıkmıştır. Örneğin yaban hayvanları köylülerin bahçelerine zarar verebilmektedir. Diğer taraftan tarımda kullanılan zirai ilaçlar yaban hayatını olumsuz yönde etkilemektedir. Bu çatışmaların önlenebilmesi için esas koruma ve kontrolden sorumlu Tarım ve Orman Bakanlığı ilgili Genel Müdürlüklerine bağlı kurumlarının yaban hayatı koruma çalışmalarında daha dikkatli olmaları, yöre halkı ile daha iyi ilişkiler kurmaları ve yaban hayatı konusunda meydana gelen problemlerin çözümünün her aşamasında yöre halkı ile işbirliği yapmaları, gerekli önlemleri almaları ve yöre halkının bu önemli sorununa uzun vadeli ve net çözümler üretmeleri gereği bu tez çalışması ile ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
This master thesis study titled 'The Awareness of Alageyik (Dama dama L.) Which is Spreading in Antalya Flat Pine Wild Life Development Field' was carried out in Isparta University of Applied Sciences, Faculty of Forestry Department of Wildlife Ecology and Management. The field studies were carried out in Antalya Province, Düzlerçamı Wildlife Development Area, Nebiler, Düzlerçamı, Yağca, Çakmak, Somaklı, Kocaköy, Karakese, Orta village, Yukarı karaman, Ayanlar, Bıyıklı, Orta neighborhood, Çığlık, Bayatbademleri and its vicinity in 2019 and 2021 at the same time. In the study, the awareness levels of the local people on the fallow deer species were identified using a questionnaire and interview technique. Ms Excell program was used to evaluate the survey results. According to the results, it has been revealed that the main reason for the extinction of the fallow deer species is the conflict between humans and wildlife. For instance, wild animals might damage the gardens of peasants. On the other hand, pesticides and fertilizers used in agriculture adversely affect wildlife. With this thesis, it has been clearly seen once again that in order to prevent these conflicts, the institutions under the General Directorates of the Ministry of Agriculture and Forestry, which are responsible for the main conservation and control, need to be more careful about the studies of wildlife protection, establish more reliable relations with the local people, cooperate with local people at every stage of the solution of problems that arise in the field of wildlife, take necessary precautions and find long-term and exact solutions to this important problem of the local people.