İzmit Körfezi ile Sapanca Gölü arasında kalan bölgenin sığ kabuk yapısı
The shallow crust structure of the region between İzmit gulf and Lake Sapanca
  1. Tez No: 67076
  2. Yazar: AYHAN KESKİNSEZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR KAYNAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
İZMİT KÖRFEZİ İLE SAPANCA GÖLÜ ARASINDA KALAN BÖLGENİN SIĞ KABUK YAPISI Ayhan KESKİN SEZER Anahtar Kelimeler : Sığ kabuk, K.AF.Z., Werner ve Euler dekonvolüsyon teknikleri, sönümlü SVD. Özet : Bu çalışmada ilk adım olarak, İzmit Körfezi ile Sapanca Gölü arasında kalan bölgenin toplam manyetik alan anomali haritası oluşturulmuştur. Verilerde bütün düzeltmeler yapıldıktan sonra, toplam manyetik alan anomali haritasına, birinci dereceden trend analizi uygulanmış ve trend etkisi giderilen haritaya yukarı uzanım yapılmıştır. Yukarı uzanım haritasından, modelleme amacıyla dört kesit alınmıştır. Bu kesitlerden elde edilen anomali değerleri kutba indirgeme işlemi yapılmıştır. Kutba indirgenen anomalilere ayrı ayrı Werner ve Euler dekonvolüsyon teknikleri uygulanarak, model çözümleri elde edilmiştir. Daha sonra bu çözümler birleştirilerek, model yapı netieştirilmeye çalışılmıştır. Bu yapı başlangıç modeli kabul edilerek sönümlü SVD (Tekil Değer Ayrışımı) ters çözüm yöntemi uygulanmış ve aranan model yapı son şeklini almıştır. Böylece, İzmit Körfezi ile Sapanca Gölü arasında kalan bölgeden geçen Kuzey Anadolu Fay hattının neden olduğu grabenlerin bölge içerisindeki durumları tespit edilmiştir. Temel yapının derinliği hesaplanarak, jeolojik ve tektonik yapı ortaya çıkartılmıştır.
Özet (Çeviri)
THE SHALLOW CRUST STRUCTURE OF THE REGION BETWEEN 1ZMTT GULF AND LAKE SAPANCA Keywords : Shallow crust, N.A.F.Z., Werner and Euler deconvolution techniques, damped SVD. Abstract : The total magnetic map of the district between Izmit Gulf and the Lake Sapanca has been carried out as the first step in this study. Then the trend analyzes method has been applied to the total magnetic field map and the upward continuation technique has been applied on the corrected map. Four sections obtained from upward continued map as the input data of the modeling operation. The reduction process to the pole is done for the anomaly values obtained from these cross- sections. Thus the modeling solution has been carried out by means the Werner and Euler deconvolution techniques from each pole reduced anomaly, separately. Then these solutions are gathered to a unique solution. Finally assuming this structure as an initial model the damped SVD (Singular Value Decomposition) technique was applied to the final solution and the model structure researched has taken its final shape. Hence the situation of the grabens caused by the N. A.F.Z. (Northern Anatolian Fault Zone) passing through the area between Izmit Gulf and Lake Sapanca was determined. The geological and tectonic structures were figured out by determining the depth of the basin structure. Ill