Priapulus caudatus'tan doğal ince kitin film üretilmesi ve karakterizasyonu
Natural thin chitin film production and characterization from Priapulus caudatus
- Tez No: 670772
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biyoteknoloji, Biology, Biotechnology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji ve Moleküler Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Kitin çeşitli alanlarda yaygın olarak kullanılan, selülozdan sonra en bol bulunan polisakkarittir. Eklem bacaklılar, yumuşakçalar, halkalı solucanlar, sünger, alg, mantar ve mercan gibi çeşitli canlıların farklı yapılarında bulunmaktadır. Doğada bulunan kitin formları üç çeşittir: α, β ve γ formları. Kitin toksik olmama, biyobozunabilirlik, biyouyumluluk, antimikrobiyal ve antioksidan özellikleri sayesinde su arıtma, tekstil, ilaç, gıda ve tarımda yaygın kullanım alanlara sahiptir. Kitin ve türevlerinden üretilen biyobozunur filmler, endüstrideki en önemli ürünlerden biridir. Bu çalışmada, Priapulus caudatus (P. caudatus) türünün direk vücut bütünlüğü korunarak tamamen doğal ince kitin film elde edilmiştir. Bu canlının vücut içeriğindeki kitinin hangi forma ait olduğu bilinmemekteydi fakat bu çalışma ile ilk kez elde edilen kitinin beta forma ait olduğu yapılan karakterizasyonlar sonucu belirlenmiştir. P. caudatus türünden elde edilen ince kitin filmin fizikokimyasal özellikleri FT-IR, TGA, XRD, SEM ve elemental analiz teknikleri kullanılarak belirlenmiştir. Ayrıca MTT analizi ile sitotoksik olmadığı ortaya konmuştur. Bu çalışmanın sonucunda, izole edilen doğal ince kitin filmin yüzey morfolojisini, termal kararlılığını, kristallinitesi ve içerdiği elementlerin oranlarını belirlenmiştir. Elde edilen doğal kitin film ileriye yönelik pek çok alanda kullanılabilecektir.
Özet (Çeviri)
Chitin is the most abundant polysaccharide after cellulose, which is widely used in various areas. It is found in different structure as Arthropods, mollusks, ringworms, sponges, algae, fungi, and corals. The forms of chitin in nature are in three types: α, β, and γ forms. Chitin has widespread applications in water treatment, textiles, pharmaceuticals, food, and agriculture due to its non-toxic, biodegradable, biocompatibility, antimicrobial and antioxidant properties. Biodegradable films produce from chitin and its derivatives are one of the most important products in the industry. In this study, the direct body integrity of the P. caudatus species was preserved and a completely natural thin chitin film was obtained. It was not known which form the chitin of this sample belonged to, but it was determined as a result of the characterizations that the chitin obtained for the first time belonged to the beta form. The physicochemical properties of the thin chitin film obtained from P. caudatus species were determined using FT-IR, TGA, XRD, SEM, and elemental analysis techniques. In addition, MTT assay revealed that it is not cytotoxic. As a result of this study, the isolated natural thin chitin film's surface morphology, thermal stability, crystallinity and the ratio of the contents of the element were determined. The natural chitin film obtained can be used in many areas of the future.