Okullarda değişim yönetimi çalışmalarında öğretmenlerin örgütsel iletişim algıları ile kararlara katılım davranışları arasındaki ilişki
The relationship between teachers 'perceptions of organizational communication and participation in decision behavior in change management activities in schools
  1. Tez No: 670785
  2. Yazar: MEHMET FATİH AKMAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİH SERBEST
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu çalışmanın amacı değişim yönetimi çalışmalarında öğretmenlerin örgütsel iletişim algıları ile kararlara katılım davranışları arasındaki ilişkinin belirlenmesidir. Araştırmanın örneklem grubu 2017-2018 eğitim ve öğretim döneminde İstanbul İli Avcılar İlçesinde tabakalı rastgele örnekleme yöntemi ile seçilen 218 öğretmendir. Araştırmada“Kişisel Bilgi Formu”, Okullarda Değişim Yönetiminde Örgütsel İletişimi Ölçeği“ ve ”Kararlara katılım Ölçeği“ uygulanmış ve nicel araştırma desenlerinden ilişkisel tarama yöntemi kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, öğretmenlerin değişim yönetimi çalışmalarında örgütsel iletişime yönelik algıları yüksek düzeyde ve ”çok katılıyorum“ olarak belirlenmiştir. Öğretmenlerin örgütsel iletişimin alt boyutları olan çözülme, iletişim, gelecek beklentisi ve avantaj, yeni değerler, katılım, eğitim, zorlama, güven verme ve vizyon, misyon bildirimi ve ekip çalışmasına yönelik algıları da yüksek düzeyde ve olarak tespit edilmiştir. Öğretmenlerin öğretimsel ve yönetimsel kararlara katılım düzeyleri ise yüksek düzeyde ”oldukça" olarak belirlenmiş ve okulda kararlara genel katılım düzeylerinin de yüksek düzeyde olduğu saptanmıştır. Araştırma sonucunda, kadın öğretmenlerin çözülme, motivasyon, iletişim, katılım, eğitim, zorlama, güven verme, vizyon, misyon bildirimi ve ekip çalışması boyutları ve genel örgütsel iletişim algısı erkek öğretmenlerden yüksek olduğu belirlenmiştir. Öğretmenlerin yaş, branş, mesleki kıdem, mezun oldukları okul değişkenine göre değişim yönetiminde örgütsel iletişim algılarının farklılaşmadığı belirlenmiştir. Öğretmenlerin kararlara katılım düzeyleri de cinsiyet, yaş, branş, mesleki kıdem, mezun oldukları okul değişkenine göre okulda kararlara katılım algılarının farklılaşmamaktadır. Araştırma sonucunda, öğretmenlerin örgütsel iletişim algısı ve kararlara katılımları arasında aynı yönelik anlamlı ilişkiler tespit edilmiştir. Öğretmenlerin okulda öğretimsel kararlara katılmaları örgütsel iletişim algılarının %22,2'sini, yönetimsel kararlara katılmaları örgütsel iletişimin %17,9'unu ve genel olarak öğretmenlerin okulda yönetimsel kararlara katılmaları örgütsel iletişim %24,0'ünü açıklamaktadır. Araştırma sonucunda okullarda değişim yönetimi, örgütsel iletişim ve kararlara katılım açısından öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the relationship between teachers' perceptions of organizational communication and their participation in decisions in change management studies. The sample group of the study is 218 teachers selected by stratified random sampling method in Avcılar District of Istanbul Province in the 2017-2018 academic year. In the study,“Personal Information Form”, Organizational Communication Scale in Change Management in Schools“and”Scale of Participation in Decisions“were applied and the relational screening method, one of the quantitative research designs, was used. According to the results of the research, the perceptions of teachers towards organizational communication in change management studies were determined as high and ”I agree very much“. Teachers' perceptions of dissolution, communication, future expectation and advantage, new values, participation, education, coercion, reassurance and vision, mission statement and teamwork, which are the sub-dimensions of organizational communication, were also determined to be at a high level. Teachers' level of participation in instructional and managerial decisions was determined to be ”quite" at a high level, and the level of general participation in decisions at school was also found to be high. As a result of the research, it was determined that female teachers' dissolution, motivation, communication, participation, education, compulsion, reassurance, vision, mission statement and teamwork dimensions and general organizational communication perception were higher than male teachers. It was determined that teachers' organizational communication perceptions in change management did not differ according to the variables of age, branch, professional seniority, and the school they graduated from. Teachers' level of participation in decisions does not differ in their perception of participation in decisions at school, depending on the variables of gender, age, branch, professional seniority, and the school they graduated from. As a result of the research, the same meaningful relationships were found between teachers' perception of organizational communication and their participation in decisions. Participation of teachers in instructional decisions at school explains 22.2% of organizational communication perceptions, participation in administrative decisions explains 17.9% of organizational communication, and in general teachers' participation in managerial decisions at school explains 24.0% of organizational communication. As a result of the research, suggestions were developed in terms of change management in schools, organizational communication and participation in decisions.